Az OECD és a GVH közös Versenyügyi Oktatóközpontja kiemelt szerepet tölt be a régió versenyhatóságainak fejlesztésében
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) és a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) közös Versenyügyi Regionális Oktatási Központja (ROK) kiemelt szerepet tölt be a régió versenyhatóságainak szakmai fejlesztésében – jelentette ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adóügyekért, fogyasztóvédelemért és kereskedelemért felelős államtitkára pénteken Budapesten, az intézmény húszéves fennállása alkalmából „ROK 20” címmel megrendezett szakmai konferencián elhangzott nyitóbeszédében.

Gerlaki Bence, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adóügyekért, fogyasztóvédelemért és kereskedelemért felelős államtitkára beszédet mond a Budapesti Versenyügyi Regionális Oktatási Központ (ROK) létrehozásának 20 éves évfordulója alkalmából rendezett jubileumi nemzetközi konferencián a Gazdasági Versenyhivatalban 2025. február 28-án. A Versenyügyi Regionális Oktatási Központ (ROK) a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) az Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) közös budapesti versenyügyi oktatási központja. MTI/Soós Lajos
Gerlaki Bence hozzátette, hogy a ROK képzéseivel és tudásmegosztási tevékenységével segíti a versenyhatóságokat, erősíti a piacok tisztességes működését, és hozzájárul a régió gazdasági fejlődéséhez. Kiemelte a Magyarország és az OECD közötti együttműködés jelentőségét, különös tekintettel a közép-európai régiót érintő gazdasági növekedésre, a versenypolitikára, a kis- és középvállalkozások fejlesztésére, a digitális átállásra, valamint a demográfiai kihívások kezelésére.
Példaértékűnek nevezte, hogy a ROK – melynek 17 kedvezményezett országa között hat közép-ázsiai ország is megtalálható – nemcsak oktatási, hanem szakértői központ is, melynek gazdasági- és versenyjogi szakemberei tapasztalatcserék keretében is megosztják az érdeklőkkel a legjobb kialakult eljárásokat és esettanulmányokat.
Gerlaki Bence elmondta azt is, hogy az NGM és a GVH együttműködése kiváló, amelyben kiemelt szerep jut a fogyasztóvédelemnek. Ennek példájaként az online térben csaknem két éve kialakított árfigyelő rendszert emelte ki, ami valós időben teszi lehetővé az élelmiszer-árváltozások nyomonkövetését, és a bevezetése utáni első három hónapban mintegy 7 százalékos árcsökkenést eredményezett.
A rendszer jelenleg 2 ezer élelmiszertermék árait mutatja csaknem 80 termékkategóriában, és a tervek szerint néhány hónapon belül további 20 termékkategória monitorozásával egészülhet ki. A magyar kormány ugyanis kiemelt feladatának tartja az élelmiszerinfláció leküzdését, azon belül pedig a családos emberek és nyugdíjasok terheinek csökkentését, melynek érdekében bármilyen piacszabályozási eszközzel kész közbelépni – tette hozzá.
Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke köszöntőjében azt emelte ki, hogy a ROK az elmúlt 20 év során kulcsfontosságú szereplővé vált a kedvezményezett versenyhatóságok szakmai tudásmegosztásában és együttműködésében, az évente megrendezett képzések és szemináriumok pedig alapjaiban formálták a régió versenypolitikai irányvonalait.
A szakmai rendezvényen – amelyen többek között a francia versenyhatóság elnöke és egyben az OECD Versenybizottságának elnöke, valamint az OECD pénzügyi és vállalati ügyekért felelős igazgatója is részt vett – kiemelten foglalkoztak az európai régió piacliberalizációs trendjeivel, a versenypolitika és az iparpolitika kapcsolatával, illetve a kaukázusi és közép-ázsiai régiók versenypolitikai fejleményeivel is.
A ROK – amely 20 éves fennállása alatt a bírói képzésekkel, a vezetői találkozókkal és a versenyjogi szemináriumokkal együtt több mint 150 eseményt szervezett mintegy 5400 szakértő részvételével – 2025-re is teljes programkínálatával készül, többek között hírlevelekkel, edukációs videókkal és összesen hét nemzetközi szemináriummal.
Kapcsolódó cikkeink
Versenyhivatali eljárás indult a Decathlon magyarországi cége ellen
A GVH szerint megtévesztő árak, valótlan akciók és félrevezető készletinformációk…
Tovább olvasom >Agrárkamara: nem kérünk az ukrán importból
Az Európai Bizottság határozatlan idejű kedvezményeket javasol Ukrajnának a lejárt…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >Ismét itt a Baba Kuponhét a Rossmannál – 10% kedvezmény minden babatermékre Rossmann+ tagoknak
A Rossmann elkötelezetten támogatja a családokat és a kisgyermekes szülőket…
Tovább olvasom >