Az OECD és a GVH közös Versenyügyi Oktatóközpontja kiemelt szerepet tölt be a régió versenyhatóságainak fejlesztésében
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) és a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) közös Versenyügyi Regionális Oktatási Központja (ROK) kiemelt szerepet tölt be a régió versenyhatóságainak szakmai fejlesztésében – jelentette ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adóügyekért, fogyasztóvédelemért és kereskedelemért felelős államtitkára pénteken Budapesten, az intézmény húszéves fennállása alkalmából „ROK 20” címmel megrendezett szakmai konferencián elhangzott nyitóbeszédében.

Gerlaki Bence, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adóügyekért, fogyasztóvédelemért és kereskedelemért felelős államtitkára beszédet mond a Budapesti Versenyügyi Regionális Oktatási Központ (ROK) létrehozásának 20 éves évfordulója alkalmából rendezett jubileumi nemzetközi konferencián a Gazdasági Versenyhivatalban 2025. február 28-án. A Versenyügyi Regionális Oktatási Központ (ROK) a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) az Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) közös budapesti versenyügyi oktatási központja. MTI/Soós Lajos
Gerlaki Bence hozzátette, hogy a ROK képzéseivel és tudásmegosztási tevékenységével segíti a versenyhatóságokat, erősíti a piacok tisztességes működését, és hozzájárul a régió gazdasági fejlődéséhez. Kiemelte a Magyarország és az OECD közötti együttműködés jelentőségét, különös tekintettel a közép-európai régiót érintő gazdasági növekedésre, a versenypolitikára, a kis- és középvállalkozások fejlesztésére, a digitális átállásra, valamint a demográfiai kihívások kezelésére.
Példaértékűnek nevezte, hogy a ROK – melynek 17 kedvezményezett országa között hat közép-ázsiai ország is megtalálható – nemcsak oktatási, hanem szakértői központ is, melynek gazdasági- és versenyjogi szakemberei tapasztalatcserék keretében is megosztják az érdeklőkkel a legjobb kialakult eljárásokat és esettanulmányokat.
Gerlaki Bence elmondta azt is, hogy az NGM és a GVH együttműködése kiváló, amelyben kiemelt szerep jut a fogyasztóvédelemnek. Ennek példájaként az online térben csaknem két éve kialakított árfigyelő rendszert emelte ki, ami valós időben teszi lehetővé az élelmiszer-árváltozások nyomonkövetését, és a bevezetése utáni első három hónapban mintegy 7 százalékos árcsökkenést eredményezett.
A rendszer jelenleg 2 ezer élelmiszertermék árait mutatja csaknem 80 termékkategóriában, és a tervek szerint néhány hónapon belül további 20 termékkategória monitorozásával egészülhet ki. A magyar kormány ugyanis kiemelt feladatának tartja az élelmiszerinfláció leküzdését, azon belül pedig a családos emberek és nyugdíjasok terheinek csökkentését, melynek érdekében bármilyen piacszabályozási eszközzel kész közbelépni – tette hozzá.
Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke köszöntőjében azt emelte ki, hogy a ROK az elmúlt 20 év során kulcsfontosságú szereplővé vált a kedvezményezett versenyhatóságok szakmai tudásmegosztásában és együttműködésében, az évente megrendezett képzések és szemináriumok pedig alapjaiban formálták a régió versenypolitikai irányvonalait.
A szakmai rendezvényen – amelyen többek között a francia versenyhatóság elnöke és egyben az OECD Versenybizottságának elnöke, valamint az OECD pénzügyi és vállalati ügyekért felelős igazgatója is részt vett – kiemelten foglalkoztak az európai régió piacliberalizációs trendjeivel, a versenypolitika és az iparpolitika kapcsolatával, illetve a kaukázusi és közép-ázsiai régiók versenypolitikai fejleményeivel is.
A ROK – amely 20 éves fennállása alatt a bírói képzésekkel, a vezetői találkozókkal és a versenyjogi szemináriumokkal együtt több mint 150 eseményt szervezett mintegy 5400 szakértő részvételével – 2025-re is teljes programkínálatával készül, többek között hírlevelekkel, edukációs videókkal és összesen hét nemzetközi szemináriummal.
Kapcsolódó cikkeink
Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme…
Tovább olvasom >Terjednek a sötét mintázatok az e-kereskedelemben – és gyakoribb ellenük a hatósági fellépés is
Sürgetés, nyomásgyakorlás, költségek elrejtése vagy „csepegtetése” – egyre gyakrabban alkalmazzák…
Tovább olvasom >Történelmi csúcson a vállalati fúziók – gyorsabb eljárásokkal, mesterséges intelligenciával dolgozik a GVH
2024-ben rekordszámú vállalati összefonódás történt Magyarországon, az érintett cégek összesített…
Tovább olvasom >További cikkeink
Higiénia kompromisszumok nélkül
A női higiéniai termékek piacán egyre inkább előtérbe kerülnek a…
Tovább olvasom >A Paradicsom még odébb van
A hazai zöldségek-gyümölcsök választékának szélesítése az üzletekben a kormányzat, a…
Tovább olvasom >Fenntartható fagylaltot dob piacra az Auchan Portugáliában
Az Auchan Portugália a helyi O Gelado márkával együttműködve az élelmiszer-pazarlásra megoldást…
Tovább olvasom >