Az OECD-ben közel 34 éves csúcson az infláció
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) tartozó országokban márciusban átlagosan 8,8 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak a februári 7,8 százalékos növekedés után. Ez a legmagasabb növekedési ráta 1988 októbere óta. Tavaly márciusban az éves infláció 2,4 százalék volt.

Tovább emelkedett az infláció az OECD-országokban
Idén márciusban kétszámjegyű inflációt jegyeztek fel majd minden ötödik országban, a legjelentősebb áremelkedés Törökországban volt, 61,1 százalékkal.
Az OECD honlapján szereplő adatok szerint Magyarországon az éves infláció 8,5 százalék volt márciusban a februári 8,3 százalék után.
Az energiahordozók drágulása az OECD-országokban átlagosan 33,7 százalék volt a februári 26,6 százalék után, ami 1980 májusa óta a legmagasabb mérték. Az élelmiszerárak 10 százalékkal drágultak a februári 8,7 százalék éves áremelkedés után.
Az élelmiszer- és energiaárak nélküli, úgynevezett maginfláció márciusban 5,9 százalékra nőtt a februári 5,6 százalékról.
A világ hét legfejlettebb ipari országának (G7) mindegyikében gyorsult az infláció, a legjelentősebb növekedés Németországban volt, márciusban 7,3 százalék a februári 5,1 százalék után. Az infláció Japánban nőtt a legkevésbé, márciusban 1,2 százalékra a februári 0,9 százalékról.
Az eurózónában az uniós összehasonlítási célokra kalkulált harmonizált fogyasztói árindex (HICP) 7,4 százalék volt márciusban a februári 5,9 százalék után. Az élelmiszer- és energiaárak nélküli maginfláció 2,9 százalékra emelkedett az egy hónappal korábbi 2,7 százalékról.
Az EU statisztikai hivatalának előzetes számításai szerint a HICP-növekedés áprilisban 7,5 százalékra, a maginfláció 3,5 százalékra gyorsult. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Komoly átalakulásban a magyar tésztapiac
A szokások változása alapjaiban formálják át a magyar tésztapiacot –…
Tovább olvasom >Magyarország gazdasági sérülékenysége: okok, következmények és lehetséges kiutak
Az elmúlt évek gazdasági folyamatai ismét ráirányították a figyelmet a…
Tovább olvasom >NGM: a kormány üdvözli, hogy a kereskedelmi bankok is részt vesznek az áremelések elleni küzdelemben
A kormány üdvözli, hogy a kereskedelmi bankok önkéntes alapon vállalják…
Tovább olvasom >További cikkeink
BCSDH: fokozni kell az erőfeszítéseket a klímavédelem terén
A BCSDH és a Deloitte legfrissebb klímavédelmi felmérése szerint a…
Tovább olvasom >Árrésstop árnyékában: így alakulnak a húsvéti bevásárlás költségei 2025-ben
Az idei húsvéti bevásárlási szezon igazi meglepetése nem a csokinyúl…
Tovább olvasom >Innovatív gombafehérjés desszerteket fejlesztett az Eroski
A spanyol Eroski áruházlánc a catering terén vezető Ausolannal, az…
Tovább olvasom >