Az ivóvíz az egyik legbiztonságosabb élelmiszer
Víz és élelmiszerbiztonság – ez az idei Víz Világnap központi témája. Ennek aktualitása nem véletlen, hiszen a világon nem minden ország van olyan szerencsés helyzetben, mint Magyarország, ahol az ivóvíz az egyik legbiztonságosabb élelmiszer. Hazánkban ma a csapvíz a lehető legszigorúbb ellenőrzési folyamat betartása mellett kerülhet csak a fogyasztókhoz.
Az ENSZ 1992-ben március 22-ét a Víz Világnapjának nyilvánította, a megemlékezéshez minden évben más jelmondat tartozik, ami 2012-ben: „Víz és Élelmiszerbiztonság – A világ szomjazik, mert mi éhesek vagyunk!”
Az ország legnagyobb vízművei küldetésüknek tekintik a felszíni és a felszín alatti vízkészletek minőségének megőrzését és a biztonságos ivóvíz-szolgáltatást. A víz az első számú és az egyik legbiztonságosabb élelmiszerünk, ezért csak szigorú minőségellenőrzés után érkezhet meg a fogyasztókhoz. Az európai szinten is szigorúnak mondható vízminőségi előírásokat szem előtt tartva alakította ki pl. az Északmagyarországi Regionális Vízmű Zrt. a lázbérci ultraszűrő technológiát, amely egy igen korszerű, vízbiztonsági szempontból előremutató fejlesztés.
Vácon az elmúlt évben hozták létre azt a központi laboratóriumot, amelyben a legmodernebb eszközökkel évente több mint 8000 vízmintát vizsgálnak meg. A biztonságos ivóvíz gondos és felelős felhasználása viszont már minden ember kötelezettsége, hogy megőrizhessük bolygónk értékeit a következő generációk számára is.
Az idei Víz Világnapja programsorozat keretében a regionális vízművek számos eszközzel hívják fel a figyelmet hazánk vizeinek védelmére, az ivóvízfogyasztás fontosságára, valamint a csapvízre, mint alapvető és biztonságos élelmiszerre. Siófokon a Csodák Palotája utazó bemutatóján Kreatív Vizes Kísérleteket végezhettek a látogatók, részt vehettek az élő, Óriás Társasjátékban, a Rádió 1 kívánságműsorában, és a smilee™ fotózást is kipróbálhatták. A DMRV Zrt. a Víz világnapja alkalmából második alkalommal nyitotta meg a Nagymarost Visegráddal összekötő vízikömű alagutat a látogatók előtt. Az év többi napján üzemi területként működő 500 méter hosszú létesítményt Bős-Nagymarosi erőmű építési munkálatai során hozták létre 1989-ben. Az Északdunántúli Vízmű területén a fiatal korosztály szemléletformálást tűzték ki célul, ezért rajz- és meseíró pályázatot hirdettek a témában.
Az Északmagyarországi Regionális Vízmű fennállásának 50. évfordulója alkalmából rendezett ünnepi programsorozat is a Víz Világnapján veszi kezdetét. A lázbérci víztározónál mintegy 70 középiskolás workshopon és üzemlátogatáson vesz részt, óriás puzzle-t rak ki, játékos feladatokat old meg- fókuszba helyezve az idei év központi támáját: a víz és élelmiszerbiztonságot. Ezen felül egy különleges hangulatú, vizes játékokkal, jelmezekkel tarkított csoportképet is vihetnek haza emlékbe a résztvevők.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >