Az Európai Unió számvevőszéke a tejpiacról
Az EU-nak a hazai tejpiaci igényekre és gazdák megfelelő életszínvonalára kellene ügyelnie a szektorra vonatkozó szabályozás leépítése helyett, írja az EU Számvevőszékének jelentése.
Hazánkban korábban kezdik meg a termelői támogatások kifizetését.
A Számvevőszék tejágazatról szóló különjelentése szerint az Európai Bizottságnak folytatnia kell a tej- és tejtermék-piac fejlődésének ellenőrzését, ám úgy, hogy a liberalizáció ne vezessen újra túltermeléshez.
A Számvevőszék szerint a tej termelési ára 1984 óta folyamatosan esik, ezért azt ajánlja a Bizottságnak, hogy rendszeresen ellenőrizze az élelmiszeripari árak alakulását.
"A feldolgozóipari cégek és a kiskereskedők nem csinálhatnak 'árelfogadót' a termelőkből és nem tarthatják vissza a fogyasztókat attól, hogy élvezzék az árcsökkenést" – jelentette ki a Számvevőszék, sürgetve továbbá a tejtermelés koncentrációjának környezetvédelmi kezelését.
Az EU-ban több mint egymillióra tehető a tejtermelők száma, ők évente 148 millió tonna tejet termelnek meg 41 milliárd eurónyi értékben. A tejtermelő ágazat, amely leginkább sajtot, vajat és tejet állít elő, körülbelül 400.000 embernek ad munkát és mintegy 120 milliárd eurós forgalmat bonyolít – írja a tozsdeforum.hu.
Magyar vonatkozású hír, hogy a mai napon már megérkezik a jövő évi kvótatámogatás, összesen 16 milliárd forint a magyar tejtermelő gazdák számlájára, miután a piaci nehézségek miatt vártnál jóval korábban kezdte el a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését – írja a Népszabadság Online.

Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A kormány kompenzációval segíti a sertéstartó gazdákat
Az Employer Branding ma már nem csupán HR-eszköz, hanem stratégiai…
Tovább olvasom >Új környezetvédelmi bírságok: a cégeknek mostantól mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk
Egy különleges alkalomból szervezetett partnertalálkozót a Hungaria, az eseménnyel az…
Tovább olvasom >Növekszik a 3D-nyomtatott hús elfogadottsága Németországban
Németországban egyre nyitottabbak a fogyasztók a 3D-nyomtatott, laboratóriumi körülmények között…
Tovább olvasom >