Az Európai Unió Bírósága elítélte az élelmiszerár-stopot: sérti a szabad versenyt
Az Európai Unió Bírósága ítéletet hozott, amelyben ellentétesnek minősítette a magyar kormány által bevezetett élelmiszerár-stopot az uniós joggal. Az ítélet szerint a kormányrendelet, amely arra kötelezte a kereskedőket, hogy meghatározott mezőgazdasági termékeket előre megállapított áron és mennyiségben árusítsanak, sérti a szabad versenyt.
A döntés azután született, hogy a Spar Magyarország a magyar bíróságon megtámadta a rá kiszabott büntetést, amit 2023 májusában kapott egyik vidéki üzletében tapasztalt készlethiány miatt. Az ügy a Szegedi Törvényszéken kezdődött, majd az Európai Unió Bírósága elé került, amely végül megállapította, hogy a hatósági árak és mennyiségi előírások aránytalanul korlátozzák a kereskedők szabad piacra jutását, és túlzott zavarokat okoznak az ellátási láncban – a hvg.hu.
A Bíróság úgy ítélte meg, hogy bár Magyarország az infláció elleni küzdelem és a hátrányos helyzetű fogyasztók megfizethető élelmiszerellátása érdekében vezette be az árstopot, a rendelet nem volt arányos a kitűzött célok eléréséhez.
A Spar Magyarország álláspontja
„Örülünk a Szegedi Törvényszék által az Európai Unió Bíróságánál kezdeményezett eljárás végeredményének, mely kimondta, hogy a hatósági árazással érintett termékek meghatározott áron és egy előre meghatározott mennyiségben történő árusításának kötelezettségét előíró rendelkezés nem egyeztethető össze az európai uniós joggal. A SPAR Magyarország mindenkori célja, hogy polcain a vásárlók megtalálják a szükséges termékeket a számukra megfelelő mennyiségben. Ez a hatósági árazás időszakában sem volt másképpen: a vásárlók mindig hozzá tudtak jutni az árstopos termékekhez. Bízunk abban, hogy a magyar bíróságok a folyamatban lévő több száz eljárásunkat az Európai Bíróság jogértelmezésének megfelelően fogják lezárni.”
Az árstop története és hatásai
A magyar kormány 2022 elején vezette be az árstopot a legfontosabb élelmiszerekre, hogy az infláció hatásait enyhítse. Az intézkedés eredetileg három hónapra szólt, de a növekvő infláció miatt végül másfél évig maradt érvényben. Az árstoppal érintett termékek ára jóval alacsonyabb volt a piaci áraknál, ami növelte a keresletet, és gyakori készlethiányhoz vezetett. 2023 elején a kormány arra kötelezte a kereskedőket, hogy kétszeres készletet tartsanak, amit a kereskedelmi láncok vitattak.
Az árstop 2023 júliusában szűnt meg teljesen, és ezzel a kiskereskedelmi szektor visszatérhetett a normális piaci működéshez.
Kapcsolódó cikkeink
Több mint 223 tonna élelmiszerrel segít nehéz sorsú embereknek az idei Adni Öröm! karácsonyi adománygyűjtő akció
Több mint 26 ezer csomag jut nehéz sorsú emberekhez karácsony…
Tovább olvasom >Rekordmagas élelmiszerárak Magyarországon: a diszkontláncok a helyzet nyertesei
Az elmúlt hónapokban folyamatosan emelkedett az élelmiszerek ára Magyarországon, amely…
Tovább olvasom >Folytatódhat jövőre a hitelezés fellendülése?
Akár még a 2021-es rekordévet is túlszárnyalhatja idén a lakossági…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >