Az Európai Unió Bírósága elítélte az élelmiszerár-stopot: sérti a szabad versenyt
Az Európai Unió Bírósága ítéletet hozott, amelyben ellentétesnek minősítette a magyar kormány által bevezetett élelmiszerár-stopot az uniós joggal. Az ítélet szerint a kormányrendelet, amely arra kötelezte a kereskedőket, hogy meghatározott mezőgazdasági termékeket előre megállapított áron és mennyiségben árusítsanak, sérti a szabad versenyt.
A döntés azután született, hogy a Spar Magyarország a magyar bíróságon megtámadta a rá kiszabott büntetést, amit 2023 májusában kapott egyik vidéki üzletében tapasztalt készlethiány miatt. Az ügy a Szegedi Törvényszéken kezdődött, majd az Európai Unió Bírósága elé került, amely végül megállapította, hogy a hatósági árak és mennyiségi előírások aránytalanul korlátozzák a kereskedők szabad piacra jutását, és túlzott zavarokat okoznak az ellátási láncban – a hvg.hu.
A Bíróság úgy ítélte meg, hogy bár Magyarország az infláció elleni küzdelem és a hátrányos helyzetű fogyasztók megfizethető élelmiszerellátása érdekében vezette be az árstopot, a rendelet nem volt arányos a kitűzött célok eléréséhez.
A Spar Magyarország álláspontja
„Örülünk a Szegedi Törvényszék által az Európai Unió Bíróságánál kezdeményezett eljárás végeredményének, mely kimondta, hogy a hatósági árazással érintett termékek meghatározott áron és egy előre meghatározott mennyiségben történő árusításának kötelezettségét előíró rendelkezés nem egyeztethető össze az európai uniós joggal. A SPAR Magyarország mindenkori célja, hogy polcain a vásárlók megtalálják a szükséges termékeket a számukra megfelelő mennyiségben. Ez a hatósági árazás időszakában sem volt másképpen: a vásárlók mindig hozzá tudtak jutni az árstopos termékekhez. Bízunk abban, hogy a magyar bíróságok a folyamatban lévő több száz eljárásunkat az Európai Bíróság jogértelmezésének megfelelően fogják lezárni.”
Az árstop története és hatásai
A magyar kormány 2022 elején vezette be az árstopot a legfontosabb élelmiszerekre, hogy az infláció hatásait enyhítse. Az intézkedés eredetileg három hónapra szólt, de a növekvő infláció miatt végül másfél évig maradt érvényben. Az árstoppal érintett termékek ára jóval alacsonyabb volt a piaci áraknál, ami növelte a keresletet, és gyakori készlethiányhoz vezetett. 2023 elején a kormány arra kötelezte a kereskedőket, hogy kétszeres készletet tartsanak, amit a kereskedelmi láncok vitattak.
Az árstop 2023 júliusában szűnt meg teljesen, és ezzel a kiskereskedelmi szektor visszatérhetett a normális piaci működéshez.
Kapcsolódó cikkeink
A mozgás ünnepe: 107 országból 30 ezer résztvevő érkezik a 39. SPAR Budapest Maraton
Már csak egy hét van hátra a 39. SPAR Budapest…
Tovább olvasom >Az OECD-ben jelentősen lassult az infláció augusztusban
Jelentősen lassult az infláció a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez…
Tovább olvasom >Közel másfél milliárd forintból újult meg a Hűvösvölgyi úti SPAR
Nemcsak teljes belső modernizáció, külső homlokzatfelújítás, de szolgáltatásbővítés is történt…
Tovább olvasom >További cikkeink
Suppan Gergely: stabil növekedés indulhat a kiskereskedelmi szektorban
Az utóbbi hónap adata biztató abból a szempontból, hogy elindulhat…
Tovább olvasom >Heteken belül több milliárd euró támogatás nyílik meg a zöld beruházásba kezdő vállalatoknak
Várhatóan idén novemberben több mint 3 milliárd eurós kerettel nyílik…
Tovább olvasom >Virágzik a használt termékek piaca
A felnőtt magyar lakosság kétharmada vásárolt már használt terméket, elsősorban…
Tovább olvasom >