Az Európai Parlament jóváhagyta az átdolgozott uniós élelmiszer termékbiztonsági szabályokat
Az Európai Parlament jóváhagyta a nem élelmiszer jellegű fogyasztási cikkek átdolgozott uniós termékbiztonsági szabályait – közölte az Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodája az MTI-vel.
A közleményben kiemelték, hogy a digitális technológiák és az online értékesítés térnyerésével új biztonsági kockázatok jelentek meg, amelyekhez a szabályoknak is igazodniuk kell.
Hozzátették: nagyobb védelemre szorulnak a kiszolgáltatott helyzetben lévő fogyasztók, például a gyermekek és a fogyatékossággal élők.
Az új rendelkezések alapján a kereskedőknek a hatóságok utasítására legkésőbb két munkanapon belül el kell távolítaniuk a veszélyes termékeket kínálatukból.
Módosul a termékek visszahívásának gyakorlata is, a visszahívásról közvetlenül az érintett fogyasztókat kell majd tájékoztatni, felajánlva nekik a javítás, a csere vagy a vételár visszatérítésének a lehetőségét.
Harmadik országokban gyártott termékek ezentúl kizárólag akkor hozhatók forgalomba az Európai Unióban, ha azok biztonságosságáért egy itt bejegyzett gazdálkodó felelősséget vállal.
Tóth Edina, a Fidesz európai parlamenti képviselője az MTI-nek eljuttatott közleményében rávilágított: a rendelettervezet fontos lépés a modern kor kihívásainak megfelelő, hatékony fogyasztóvédelem irányába.
A Fidesz képviselője jelentős eredménynek tartja, hogy a javaslat korszerű szabályokat tartalmaz a nem biztonságos termékek gyors eltávolítására.
A rendeletjavaslatot a tagállami kormányokat tömörítő Tanácsnak is el kell fogadnia, ezt követően lép hatályba. Becslések szerint a nem biztonságos termékek okozta balesetek 11,5 milliárd euróba kerülnek évente. Az új rendelkezéseknek köszönhetően már az első évben egymilliárd euróval több marad a fogyasztók pénztárcájában, tíz év alatt pedig közel 5,5 milliárd euró takarítható meg.
Kapcsolódó cikkeink
2023-ban csökkent a növényvédőszer-maradék bejelentések száma az Európai Unióban
2023-ban 8700 bejelentést rögzítettek a tagállamok a Riasztási és Együttműködési…
Tovább olvasom >Nébih: jelölési problémákat találtak az energiaitaloknál
Energiaitalokat vizsgált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), biztonsági probléma nem…
Tovább olvasom >Az őstermelők már saját maguk is létrehozhatják hatósági bizonyítványukat
A Nébih fejlesztésével az idei évtől az őstermelői tevékenységet igazoló…
Tovább olvasom >További cikkeink
A magyar családi vállalkozások együttműködésbe fektetnek, nem a generációváltásba
A ma Magyarországon működő 515 ezer társas vállalkozás több, mint…
Tovább olvasom >Hogyan fognak az európaiak vásárolni az idei ünnepi szezonban?
A ShopFully és az Offerista Group az „Holiday Shopping Study…
Tovább olvasom >Új napelemparkkal bővül a Nestlé szerencsi gyár
Jövő márciusban lép működésbe az az 1,5 GW éves teljesítményű…
Tovább olvasom >