Az Európai Műtrágyagyártók Szövetsége a magas gázárak miatt az EU segítségét kéri
A Fertilizers Europe szerint az európai műtrágyagyártás nagy része időszakos vagy teljes leállásra kényszerült a robbanásszerű gázárak miatt, amelyek több mint 1000%-kal magasabbak, mint egy évvel ezelőtt.
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2022/09/silo-g3d25487df_1920-300x199.jpg)
Sok problémát megoldana az ágazaton belül az EU segítsége (Fotó: Pixabay)
A brüsszeli székhelyű lobbicsoport augusztus 26-án kiadott közleménye szerint a földgáz ára Európában sokkal magasabb, mint az Egyesült Államokban, ráadásul az árkülönbség még nagyobb az eltérő műtrágyaipari központok esetében. Ez azt eredményezi, hogy az európai termelők nem tudnak versenyezni a belső- és a világpiacon. – Sürgős és határozott, EU által irányított válságkezelési intézkedés szükséges a műtrágyagyártás helyreállítása érdekében, mivel az EU stratégiai autonómiájának biztosítása kulcsfontosságú a műtrágyák terén. A hosszú távú élelmezésbiztonság csak így garantálható! Az európai gázpiacon kialakult helyzet válságba sodorta a teljes műtrágyaipart. A rekord magas gázárak, amelyek az iparág termelési költségeinek 90%-áért felelősek, lehetetlenné teszik az európai műtrágyagyárak számára, hogy versenyképesek maradjanak. Ennek következtében az európai termelési kapacitás több mint 70%-kal csökkent. Ha a helyzet továbbra is így marad a még működőképes gazdaságok is veszélybe kerülnek. A kialakult válság gyors és határozott fellépést követelne az EU és a nemzeti döntéshozók részéről mind az energia-, mind a műtrágyapiac tekintetében. – mondta Jacob Hansen, a Fertilizers Europe főigazgatója.
Az EU-n belül kell megoldani a problémákat
A jelenlegi gázpiaci intézkedéseket felül kell vizsgálni, az EU-n belüli műtrágyagyárak támogatása és a piac bizalmának helyreállítása érdekében. – A politikai döntéshozóknak komolyan fontolóra kell venniük a műtrágyaipar válságkezelési politikáját, hogy csökkentsék az EU élelmezésbiztonságára gyakorolt hosszú távú negatív hatásokat – hangsúlyozta a főigazgató, aki hozzátette, hogy „az orosz energia- és nyersanyagellátástól való függőség csökkentésére, nem az a megoldás, hogy bezárjuk a gyárakat, üzemeket és Európán kívülre helyezzük át a munkahelyeket. ” Az iparág vezetője hangsúlyozta, hogy az EU-nak „erős, belső műtrágyaiparra van szüksége ahhoz, hogy a gazdálkodók folytatni tudják az élelmiszertermelést”.
NAK
Kapcsolódó cikkeink
Rosszabb a magyar cégek termelékenysége, mint bárhol az unióban
A GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése szerint 2010 és 2023…
Tovább olvasom >EU-USA vámháború: a vám rossz a cégeknek, még rosszabbak a fogyasztóknak
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen sajnálatát fejezte…
Tovább olvasom >Az EU 200 milliárd eurós beruházást mozgósít a mesterséges intelligencia fejlesztésére
Az Európai Bizottság elindította az InvestAI nevű kezdeményezést, amelynek keretében…
Tovább olvasom >További cikkeink
Valentin-nap hétvégéjének estéin a szerelmeseké lesz a McDonald’s megújult Nyugati téri étterme
A szerelmeseket várja február 14-én és 15-én péntek és szombat…
Tovább olvasom >Koleszterinszint újragondolva: gyógyszer, mikroszterolok, intervall tréning
A koleszterinszint az egészség egyik csendes indikátora. Az évek során…
Tovább olvasom >Generali: közel 40.000 elemikár-bejelentés érkezett 2024-ben az éghajlatváltozás következtében
A változékony időjárás, a globális felmelegedés és a klímaváltozás hatásai…
Tovább olvasom >