Az európai élmezőnyben van a magyar foglalkoztatottság
Az Európai Unió élmezőnyében van a magyar munkaerőpiac, foglalkoztatottság terén a hatodik, munkanélküliség területén a kilencedik helyen áll – mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára kedden az M1 csatorna Ma reggel című műsorában.
Czomba Sándor kiemelte: az elmúlt egy évben átlagosan mintegy négymillió hétszázezer ember dolgozott Magyarországon, az első negyedévben 7 ezerrel dolgoztak többen, mint az előző év hasonló időszakában.
A következő időszakban sem várható romlás ebben a tekintetben, hiszen nagyon sok olyan beruházás kezdődik, amely újabb munkahelyeket teremt – húzta alá.
Az egyik legnagyobb kihívás, hogy a kétszázötven-háromszázezer inaktív vagy regisztrált álláskereső státuszban lévő embert mielőbb vissza kell segíteni a munkaerőpiacra
– mondta.
2010-ig jobban megérte segélyen élni, mára azonban egyértelműen látszik, hogy az emberek nem a segélyezési rendszeren keresztül, hanem munkából igyekeznek megélni – fogalmazott az államtitkár.
Czomba Sándor kitért arra, hogy mintegy tízezer munkavállaló hiányzik a munkaerőpiacról, szavai szerint bár a feldolgozóipar „egy kicsit gyengélkedik, a szolgáltatói szektor kompenzálja ezt„. Mint mondta, meggyőződése, hogy „a következő időszakban a feldolgozóipar és ezen belül a járműgyártás is ki fogja venni majd a részét a bővítésből.„
Hozzátette: képzésekkel, átképzésekkel segítenek. Példaként említette a munkából munkába programot, mely véleménye szerint reményt nyújthat azoknak, akiket elbocsátottak a munkahelyükről.
Kitért arra, hogy a teljes foglalkoztatást segítő Garancia Plusz program révén közel negyvenezren dolgoznak Magyarországon január óta, és emellett számos egyéb programot is indítottak, például a közfoglalkoztatásból a versenyszférába elnevezésűt.
Czomba Sándor beszélt arról is, hogy a cégek sokszor nem végzettség hanem kompetencia alapon keresnek munkaerőt, ezért van fontos szerepe a kompetenciaalapú regiszternek, amelynek segítségével próbálják megtalálni azokat az embereket „akik tudnak, akarnak és képesek is dolgozni” – tette hozzá.
Kapcsolódó cikkeink
Trenkwalder: idén az első negyedévben elérte a 2250 forintot a fizikai dolgozók átlagos órabére
A fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó…
Tovább olvasom >Stabil munkaerőpiac várja a vámok hatásait
Márciusban 4 millió 701 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma…
Tovább olvasom >Aktívabbak a munkavállalók, mint tavaly ilyenkor
A munkavállalói aktivitás továbbra is magas a magyarországi munkaerőpiacon: miközben…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az Országos Kereskedelmi Szövetség az árréscsökkentés kivezetését javasolja
Az árréscsökkentés kivezetését javasolja az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ); a…
Tovább olvasom >Május második felében dől el, marad-e az árréscsökkentés
Amikor a kormány bevezette az árréscsökkentést, úgy döntött, hogy május…
Tovább olvasom >KSH: az élelmiszeripar értékesítési árai 6,2 százalékkal emelkedtek
2025 márciusában az ipari termelői árak átlagosan 7,3 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >