Az Európai Bizottság ütemtervet készített a mezőgazdaság és az élelmiszeripar versenyképességének javítására
Az Európai Bizottság ütemtervet tett közzé szerdán a mezőgazdaság és az élelmiszeripar versenyképességének javítására, vonzóbbá tételére a szabályozások egyszerűsítése, az innovatív megoldások és a digitalizáció elterjedésének segítésére.
A brüsszeli közlemény szerint az ütemterv a termelők és az agrár-élelmiszeripari szereplők több generációja számára kívánja megteremteni az alapokat ahhoz, hogy az ágazat vonzó, verseny- és ellenállóképes, jövőorientált és méltányos legyen.
Közölték, az uniós bizottság az idén készít egy átfogó csomagot a mezőgazdaság jogszabályi kereteinek egyszerűsítésére, és egy európai digitális stratégiát a mezőgazdasági ágazatra, amelynek célja az átállás támogatása egy digitális technológiára.
A Bizottság leszögezi: a mezőgazdasági termelésnek kellően stabil életpályának kell lennie ahhoz, hogy a fiatalok szívesen válasszák ezt a hivatást. Ebben szerepet kell játszania a tisztességes jövedelemnek és a célzottabb költségvetési támogatásnak is.
Az ágazat versenyképessé és ellenállóképessé tétele érdekében az EU prioritásként kezelné a biztonságot és a szuverenitást az élelmezés terén. Ennek része lenne az importált termékekre vonatkozó termelési szabványok szigorítása úgy, hogy az EU szabványai ne eredményezzenek versenyhátrányt.
A Bizottság jutalmazná a mezőgazdasági termelőket, amennyiben természetbarát módszereket alkalmaznak. A testület frissíteni tervezi a már érvényes vidékfejlesztési cselekvési tervet, hogy a vidéki területek „életteliek és működőképesek maradjanak”, és továbbra is szorosan kapcsolódjanak az EU kulturális és természeti örökségéhez – írták.
A távlati terveket illetően a következő, 2028. utáni többéves pénzügyi keretre vonatkozóan a stratégia egyszerűbb és célzottabb közös agrárpolitikát (KAP) irányoz elő. A vonatkozó támogatások – a tervek szerint – elsősorban az élelmiszer-termelésben aktívan részt vevő mezőgazdasági termelőkre irányulnak majd, különös tekintettel a fiatal gazdákra és azokra, akik hátrányos természeti adottságú területeken gazdálkodnak. A hangsúly az ösztönzésen lesz, nem a feltételekhez kötésen – tették hozzá.
Kapcsolódó cikkeink
Az EU határozottan fel fog lépni a szabad kereskedelmet akadályozó intézkedésekkel szemben
Az Európai Bizottság rossz irányba tett lépésnek tekinti Donald Trump…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 5,3 százalékkal mérséklődött 2024 decemberében
Az ipari termelés volumene 2024 decemberében 5,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4…
Tovább olvasom >Rosszabb a magyar cégek termelékenysége, mint bárhol az unióban
A GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése szerint 2010 és 2023…
Tovább olvasom >További cikkeink
Széles körű párbeszéd indult az állati eredetű melléktermékek begyűjtéséről és feldolgozásáról
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) kezdeményezésére, az Agrárminisztérium és a…
Tovább olvasom >Nébih: 2025-től az élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevallásokat már a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz kell benyújtani
A 2025. évi élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevallásokat már a Nemzeti Adó-…
Tovább olvasom >A fenntartható táplálkozásról szólnak a Mezőgazdasági Múzeum farsangi programjai
A fenntartható életmódot, táplálkozást igyekszik bemutatni a gyerekeknek a Mezőgazdasági…
Tovább olvasom >