Az Európai Bizottság ütemtervet készített a mezőgazdaság és az élelmiszeripar versenyképességének javítására
Az Európai Bizottság ütemtervet tett közzé szerdán a mezőgazdaság és az élelmiszeripar versenyképességének javítására, vonzóbbá tételére a szabályozások egyszerűsítése, az innovatív megoldások és a digitalizáció elterjedésének segítésére.
A brüsszeli közlemény szerint az ütemterv a termelők és az agrár-élelmiszeripari szereplők több generációja számára kívánja megteremteni az alapokat ahhoz, hogy az ágazat vonzó, verseny- és ellenállóképes, jövőorientált és méltányos legyen.
Közölték, az uniós bizottság az idén készít egy átfogó csomagot a mezőgazdaság jogszabályi kereteinek egyszerűsítésére, és egy európai digitális stratégiát a mezőgazdasági ágazatra, amelynek célja az átállás támogatása egy digitális technológiára.
A Bizottság leszögezi: a mezőgazdasági termelésnek kellően stabil életpályának kell lennie ahhoz, hogy a fiatalok szívesen válasszák ezt a hivatást. Ebben szerepet kell játszania a tisztességes jövedelemnek és a célzottabb költségvetési támogatásnak is.
Az ágazat versenyképessé és ellenállóképessé tétele érdekében az EU prioritásként kezelné a biztonságot és a szuverenitást az élelmezés terén. Ennek része lenne az importált termékekre vonatkozó termelési szabványok szigorítása úgy, hogy az EU szabványai ne eredményezzenek versenyhátrányt.
A Bizottság jutalmazná a mezőgazdasági termelőket, amennyiben természetbarát módszereket alkalmaznak. A testület frissíteni tervezi a már érvényes vidékfejlesztési cselekvési tervet, hogy a vidéki területek „életteliek és működőképesek maradjanak”, és továbbra is szorosan kapcsolódjanak az EU kulturális és természeti örökségéhez – írták.
A távlati terveket illetően a következő, 2028. utáni többéves pénzügyi keretre vonatkozóan a stratégia egyszerűbb és célzottabb közös agrárpolitikát (KAP) irányoz elő. A vonatkozó támogatások – a tervek szerint – elsősorban az élelmiszer-termelésben aktívan részt vevő mezőgazdasági termelőkre irányulnak majd, különös tekintettel a fiatal gazdákra és azokra, akik hátrányos természeti adottságú területeken gazdálkodnak. A hangsúly az ösztönzésen lesz, nem a feltételekhez kötésen – tették hozzá.
Kapcsolódó cikkeink
AM: eredményesek a ragadós száj- és körömfájás kapcsán megtett intézkedések
Eredményesek a magyar járványvédelmi intézkedések a ragadós száj- és körömfájás…
Tovább olvasom >Az Európai Bizottság mezőgazdasági és élelmiszeripari ütemterve garantálja az EU élelmiszerbiztonságát
Az Európai Bizottság által februárban elfogadott mezőgazdasági és élelmiszeripari ütemterv…
Tovább olvasom >Uniós biztos: az Európai Bizottság mezőgazdasági és élelmiszeripari ütemterve garantálja az EU élelmiszerbiztonságát
Az Európai Bizottság által februárban elfogadott mezőgazdasági és élelmiszeripari ütemterv…
Tovább olvasom >További cikkeink
Országos Kereskedelmi Szövetség: az árrés nem profit!
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) nemzetközi élelmiszer-kereskedő tagvállalatai az elmúlt…
Tovább olvasom >Orbán Viktor a Kossuth Rádióban: a kereskedők 10 százaléknál többet nem rakhatnak rá a beszerzési árra
Március közepétől a kormány 10 százalékban maximalizálja az árrést 30…
Tovább olvasom >Árrésstop kontra áfacsökkentés: megoldás az inflációra vagy politikai viták terepe?
A kormány március közepétől életbe léptette az árrésstopot, amely szerint…
Tovább olvasom >