Az EU-parlament egészségügyi bizottsága feltüntetné a tápértéket az alkoholos italokon
Kötelezővé tennék, hogy az Európai Unióban forgalmazott alkoholos italokon tüntessék fel, hány kalóriát tartalmaznak, az Európai Parlament egészségügyi bizottsága már fel is szólította az Európai Bizottságot, hogy 2016-ig készítsen törvénytervezetet a javaslatról – írja az AFP nyomán a hvg.hu.
Ez még nem kötelező, de április végén az egész parlament szavaz a határozatról, amire már lépnie kell a bizottságnak is. Egy parlamenti forrás a hírügynökségnek azt mondta, ezúttal lehet, hogy megszavazzák a javaslatot.
A gyártók egyébként már próbálnak igazodni a trendhez, hogy a fogyasztók tudni akarják, mit isznak. Az Európai Sörgyártók iparági szövetsége például önként vállalta, hogy 5 ezer tagja feltünteti a tápértéket a termékein. Ettől azt várják, hogy az emberek rájönnek, a sör nem is hizlal annyira, mint például a bor vagy a tömény szeszek. Elő is álltak egy táblázattal, ami azt mutatja, mennyi kalória van az egyes italfajtákban, 100 milliliterben: ennyi whisky 245, a vörösbor 82, a sör viszont csak 46 kalóriát tartalmaz: annyit, mint egy narancslé.
A szeszgyártók szerint azonban ez egy félrevezető összehasonlítás, ugyanis általában nem 100 milliliter sört iszunk, miközben szeszből ez a mennyiség megfelel egy felnőtt férfi maximálisan ajánlott napi fogyasztásának, és meghaladja a nőknek ajánlott mennyiséget.
Most kemény alkudozás folyhat az iparág és az EU-s bürokraták, illetve a fogyasztóvédők és a bürokraták között. Az biztos, hogy a kezdeményezés 2011-ben egyszer már elbukott. Az egészségügyi biztos is véget akar vetni a hallgatásnak a kérdésben, viszont a bizottságban lehetnek olyanok, akik ellenállnak a kezdeményezésnek, ami valószínűleg nem független az alkoholgyártók lobbijától. A bortermelők például már előálltak azzal, hogy mindez óriási többletköltséggel járna a szektorban. (hvg.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Rosszabb a magyar cégek termelékenysége, mint bárhol az unióban
A GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése szerint 2010 és 2023…
Tovább olvasom >EU-USA vámháború: a vám rossz a cégeknek, még rosszabbak a fogyasztóknak
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen sajnálatát fejezte…
Tovább olvasom >Az EU 200 milliárd eurós beruházást mozgósít a mesterséges intelligencia fejlesztésére
Az Európai Bizottság elindította az InvestAI nevű kezdeményezést, amelynek keretében…
Tovább olvasom >További cikkeink
Hősök és árulók ‒ a visszaélésbejelentési rendszer első éve
Az egész Európai Unióban, így nálunk is legalább egy éve,…
Tovább olvasom >KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >