Az EU kiskereskedelmi forgalma nőtt, az euróövezeté csökkent
Csökkent az euróövezetben a kiskereskedelmi forgalom volumene novemberben az előző hónaphoz képest, az Európai Unióban viszont enyhén emelkedett.
Az EU statisztikai hivatala (Eurostat) csütörtökön közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint a 19 tagú eurózónában havi szinten 0,3 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom volumene novemberben az októberi 0,2 százalékos visszaesés után.
A 28 tagú Európai Unióban 0,2 százalékos növekedést mértek az októberi stagnálás után.
Az egy évvel korábbival összevetve 1,4 százalékkal nőtt az euróövezet és 2,6 százalékkal az Európai Unió kiskereskedelmi forgalma.
Az euróövezeti adatok jóval kedvezőtlenebbek a vártnál, ugyanis elemzők havi szinten 0,2 százalékos emelkedésre, éves összevetésben pedig 2,0 százalékos bővülésre számítottak.
Az euróövezeti tagállamokban a novemberi havi szintű visszaesést alapvetően az üzemanyagokra fordított kiadások 0,7 százalékos csökkenése okozta, de mérséklődött a nem élelmiszeripari termékek, illetve az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalmának volumene is, 0,4, illetve 0,1 százalékkal. Az Európai Unióban 0,4 százalékkal emelkedett a nem élelmiszeripari termékek forgalma, míg az üzemanyagokra fordított kiadások 0,3 százalékkal, az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalmának volumene 0,1 százalékkal mérséklődött.
A legnagyobb havi növekedést Románia (2,6 százalék), Nagy-Britannia (1,8 százalék) és Lengyelország (1,6 százalék) érte el novemberben. Tíz országban csökkent a kiskereskedelmi forgalom, a legnagyobb mértékben Lettországban (3,2 százalék), Portugáliában (1,6 százalék) és Észtországban (1,5 százalék).
Magyarország az első negyedben szerepel, 0,4 százalékos növekedéssel.
Éves szintű összehasonlításban az euróövezetben 1,8 százalékkal növekedett a nem élelmiszeripari termékek és az üzemanyagok forgalmának volumene, 0,8 százalékkal pedig az élelmiszereké, italoké és dohánytermékeké. Az Európai Unióban az üzemanyagok és a nem élelmiszeripari termékek forgalma 3,4 százalékkal ugrott meg, míg az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalma pedig 1,2 százalékkal bővült.
Az egy évvel korábbihoz képest novemberben Romániában (15,0 százalék), Lengyelországban (5,9 százalék), Nagy-Britanniában (5,4 százalék), Svédországban (4,7 százalék), Luxembourgban (4,5 százalék) és Magyarországon (4,3 százalék) nőtt leginkább a kiskereskedelmi forgalom. Csökkenés volt két országban, Belgiumban 2,5, Lettországban pedig 0,7 százalékos. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 3,6, az előző havit 1,2 százalékkal haladta meg
Októberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 4,0,…
Tovább olvasom >NGM: újra dinamikusan, 4 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom
A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint 2024 októberében tovább…
Tovább olvasom >Oroszországban lassult a kiskereskedelmi forgalom, de gyorsult az ipari termelés növekedése, mélyponton a munkanélküliség
Oroszországban lassult a kiskereskedelmi forgalom éves növekedése októberben, miközben az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >