Az étrend-kiegészítői piac szereplői kedvezően fogadták az önszabályozást
Kedvezően fogadták az étrend-kiegészítői piac szereplői a legális és biztonságos termékek térnyerését segítő szakmai önszabályozást – mondta Ilku Lívia, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége igazgatója, a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) gyógyszerhamisítás elleni munkacsoportjának vezetője pénteken.
Felidézte, hogy májusban együttműködési megállapodást írt alá a Gyógyszer-nagykereskedők Szövetsége (GYNSZ), a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK), a Magyarországi Étrend-kiegészítő Gyártók és Forgalmazók Egyesülete (MÉKISZ), a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (MAGYOSZ) a megfelelő minőségű és biztonságos étrend-kiegészítők és speciális tápszerek forgalomba hozatalát megteremtő rendszer létrehozására, működtetésére, az önszabályozást a szakhatóságok is támogatják.
Hozzátette: november 15-től, a rendszer élesítésétől a hazai gyógyszertárak folyamatosan csatlakoznak az önszabályozáshoz.
Ilku Lívia hangsúlyozta, a szakma azt szeretné elérni, hogy az ellátási láncba ellenőrzött, biztonságos termékek kerüljenek. Példaértékűnek nevezte, hogy a szakhatóságok melléálltak a civil kezdeményezésnek.
Bérci István, a Magyarországi Étrend-kiegészítő Gyártók és Forgalmazók Egyesülete úgy látja, hogy az egyesület 13 éves munkája kezd beérni, és a piacra nem való szereplők, „szerencselovagok” egyre inkább kezdenek kiszorulni, és az önszabályozási rendszer működésével láthatóan biztonságos, minőségi termékek kerülnek forgalomba.
Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke szólt arról, hogy a gyógyszertárak folyamatosan jelentkeznek, csatlakoznak a kezdeményezéshez, számításuk szerint az év végéig a patikák többsége elfogadja az együttműködést, és erről a garanciát jelentő bejegyzett védjegy tájékoztatja a fogyasztókat.
Kérdésre válaszolva Bérci István elmondta, hogy nehéz meghatározni a hazai étrend-kiegészítő piac nagyságát, becslésük szerint az ellenőrizhető forgalom évi 15-16 milliárd forint lehet, de a kevésbé látható direkt, illetve internetes forgalom ennek akár a kétszerese is lehet.
Hankó Zoltán elmondta: a patikákban az étrend-kiegészítők forgalma 2015-ben 21,5 milliárd forintot tett ki, és évi 10 százalék forgalomnövekedést látnak. A kamara elnöke szerint a legális forgalmat erősítené, ha ezeknél a termékeknél a egészségpénztári fizetés is lehetővé válna. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Új igények, új megoldások – így formálja a jövőt az étrend-kiegészítők piaca
Az étrend-kiegészítők piaca dinamikusan változik: míg korábban elsősorban sportolók és…
Tovább olvasom >Versenyhivatal: az egészségre gyakorolt hatásokról szóló állításokkal téveszthette meg a fogyasztókat a Natur Tanya
A fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt…
Tovább olvasom >A BKIK ajánláscsomagot állít össze a repoharak kezeléséről
A rendezvényeken használt erős falú újrahasználható poharak (repohár) visszaváltásával kapcsolatos…
Tovább olvasom >További cikkeink
„Falatnyi történetek: Mesék maradék nélkül” – meseíró pályázatot hirdetett a Nébih
Első alkalommal hirdette meg országos meseíró pályázatát a Nemzeti Élelmiszerlánc-…
Tovább olvasom >AM: a térséget érintő válságok leküzdésében is óriási szerepe van a FAO-na
Nagy szerep hárul a nemzetközi szervezetekre az Európát és Közép-Ázsiát…
Tovább olvasom >A FAO európai és közép-ázsiai tagországainak informális konzultációja Magyarországon
Nagy szerep hárul a nemzetközi szervezetekre az Európát és Közép-Ázsiát…
Tovább olvasom >