Az eredetileg tervezett éves átlagos 5%-os pénzromlási ütem közel háromszorosát szenvedheti el a gazdaság
Minden korábbi várakozást felülmúl Magyarországon az infláció. A legfrissebb, júliusi inflációs adat megjelenése után az elemzők felfelé módosították inflációs várakozásaikat, és nem kizárt, hogy a kormány által eredetileg tervezett éves átlagos 5%-os pénzromlási ütem közel háromszorosát szenvedheti el a magyar gazdaság. Ennek nyomán az állami költségvetés dörzsölheti a tenyerét, hiszen a forgalmi típusú bevételek csak úgy ömlenek a büdzsébe részben a magasabb árak miatt: csak az idei hetedik hónapban 723 milliárd forintnyi áfabevételt nyelt el a költségvetés.
Többlet, de miből?
A Pénzügyminisztérium két héttel ezelőtti közléséből derült ki, hogy júliusban fordulat állt be a költségvetés fő számaiban: 255,7 milliárd forintos többletet ért el az államháztartás központi alrendszere. Gyűjtésünk szerint ilyen mértékű szufficitre az év hetedik hónapjában korábban még soha sem volt példa. A friss, előzetes havi államháztartási adat kapcsán arra is rámutattunk, hogy a korábbinál sokkal jobb büdzséegyenlegben szerepet játszanak a bevéli oldalt ért hatások, többek között a július elsejével életbe lépett adóemelések.
A szaktárca a héten közzétette a részletes júliusi államháztartási számokat, amiből már pontosabb képet kaphatunk arról, mi is rántotta pluszba a költségvetést az idei év hetedik hónapjában.
Ha csak a júliusi adatokat nézzük, a következő fejlemények lehetnek nagyon feltűnőek:
- A központi költségvetés bevételei 1866 milliárd forintra rúgtak, ami 17,3%-kal magasabbak, mint tavaly ilyenkor.
- Ezen belül a gazdálkodó szervezetek befizetései 24,5%-kal növekedtek, 223 milliárd forintra. Ezen belül a társasági adóbevételek közel 35 milliárd forintot értek el, ami 59%-os éves növekedésnek felel meg.
- A cégek adóbefizetéseinek növekedése látványosan érzékelhető a kivánál: 21 milliárd után 28 milliárd forintos bevétel ezen a soron, csak a hetedik hónapban. A jelenlegi formájában utolsó hónapjait élő kata 18 milliárd forintot hozott az állam konyhájára, ami 11%-kal magasabb, mint egy éve.
Kapcsolódó cikkeink
NGM: a kormány teljesítette vállalását, 2024-ben 3,7 százalékra mérséklődött az infláció, ami 2025- ben még tovább, 3,2 százalékra csökken
A kormány teljesítette vállalását, 2023-ban letörte, 2024-ben pedig alacsony szinten…
Tovább olvasom >Kevesebb lett a tőkés és a tőkejövedelmek reálértéke is csökkent 2023-ban
A NAV adatai szerint 2023-ban a tőkejövedelemmel rendelkezők száma 375…
Tovább olvasom >Az NKFIH projektet indít a kkv-k ösztönzésére
Szakmai fejlesztésre, újításra, a gazdasági kapcsolatok és a kutatási területek…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az érdeklődők több mint 40%-a nem jogosult Munkáshitelre!
A Bankmonitor kalkulátorát használó Munkáshitel iránt érdeklődők több mint 40%-a…
Tovább olvasom >Szamuráj a pult mögött – A nap videója
Japán mixernek lenni gyakorlat (és fegyver) kérdése. A videóért katt…
Tovább olvasom >