Az elmúlt két évben a legtöbb alapvető élelmiszer ára legalább megduplázódott Magyarországon
A magyarországi inflációs ráta magasabb maradt a vártnál márciusban, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint. Bár csökkentek néhány alapvető élelmiszer árai, a fogyasztói árak növekedési üteme 25,2% volt, ami csak enyhén alacsonyabb a februári 25,4%-os növekedésnél.
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2023/04/pexels-flo-maderebner-745988.jpg)
Sok termék ára duplázódott
Habár sok élelmiszer ára, beleértve a sonkát, sajtot, vajat és tésztát is csökkent márciusban, a legtöbbjük jelentősen emelkedett az előző időszakban. Még az árak korrekciójával is az élelmiszertermékek súlya továbbra is felfelé hajtja az inflációt. Ezen kívül más termékek és szolgáltatások árai is emelkedtek, mint például édességek, üdítők, TV- és internet-szolgáltatások, és sör.
Az elmúlt két évben a legtöbb alapvető élelmiszer ára legalább megduplázódott Magyarországon. A kenyér ára több mint kétszer annyi, mint amennyibe került márciusban 2021-ben. Habár csökkentek az árak, a trappista sajt, zsír, vaj és spagetti ára több mint megduplázódott. Bár több külső tényező kedvező, mint például a gáz becsült költsége, ami csökkent márciusban, a magas inflációs ráta aggodalomra ad okot.
Szakértők szerint érdemi csökkenés akkor várható, ha a fogyasztás elkezd visszaesni. A mostani élelmiszerár-csökkenés egyébként arra utal, hogy ez meg is indult. Virovácz Péter, az ING vezető elemzője a Bloombergnek azt mondta, hogy márciusban a kiskereskedők már a hanyatló kereslet miatt nem tudták a korábbi magas szinten tartani az áraikat. A szolgáltatásoknál ugyanakkor ez a folyamat csak késleltetve jelentkezik, ami elhúzódó inflációs nyomást eredményez – írja a g7.hu cikke.
A magyar kormány különböző intézkedéseket hozott a helyzet enyhítése érdekében, mint például az alapvető élelmiszerek adójának csökkentése és az energiaárak korlátozása, de az inflációs ráta továbbra is kihívást jelent. Habár Magyarországon az infláció történelmi magasságokban van, remény van arra, hogy fokozatosan csökkenni fog a kormányzati politikák és a gazdasági helyzet javulásával.
Kapcsolódó cikkeink
MBH Bank: A januári inflációs adat után 4,6%-ra emeljük idei inflációs prognózisunkat
A decemberi 4,6%-os év/év alapú áremelkedést követően 2025. januárban 5,5%-kal…
Tovább olvasom >Nem magyar sajátosság a kiugró januári infláció – ekkor fékezhet az áremelkedés
Az év eleji áremelések hatásai egyértelműen megmutatkoznak a legfrissebb inflációs…
Tovább olvasom >KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >További cikkeink
Valentin-nap hétvégéjének estéin a szerelmeseké lesz a McDonald’s megújult Nyugati téri étterme
A szerelmeseket várja február 14-én és 15-én péntek és szombat…
Tovább olvasom >Immár ajándékozni is tudunk a Wolt-applikáción keresztül
Új funkció a Wolton: immár ajándékozni is tudunk az applikáción…
Tovább olvasom >Az IKEA kutatása szerint a magyarok 77 százaléka mobilozik az ágyban
Az alvás elengedhetetlen a testi és lelki egészségünk megőrzéséhez. Az…
Tovább olvasom >