Az elkötelezettség megvan, de kényszerként élik meg a fenntarthatóságot a magyar cégek
A Budapesti Gazdasági Egyetem és az IPSOS által közösen végzett felmérés rávilágított arra, hogy a magyarországi kis- és középvállalkozások (KKV-k) nem mindig tudatosan és stratégiailag kezelik a fenntarthatóságot. A vállalkozások többsége inkább a jogi kötelezettségek és a beszállítókkal szembeni elvárások hatására alkalmazzák a fenntarthatóságot, nem pedig saját stratégiai szemlélettel.
A felmérés szerint a kkv-k vezetőinek többsége ugyan elkötelezett a fenntarthatóság iránt, de ennek ellenére kevésbé építik be tudatosan vállalkozásuk életébe. A jogszabályi kötelezettségek biztosítanak ugyan keretet a fenntarthatóságra, de a személyes elköteleződés és példamutatás nélkül ez nehézkes.
A kutatás azt is kimutatta, hogy a kkv-k döntéshozói gyakran a jogi előírásokon túl nem használnak nemzetközi szabványokat, és nem rendelkeznek olyan eszközökkel, amelyek csökkentik a környezeti hatásokat. Ugyanakkor örömteli, hogy a válaszadók 80 százaléka aktívan támogatja a környezet védelmét, például hulladékcsökkentéssel vagy újrahasznosítással.
Az eltérések nemek között is megfigyelhetők, a nők nagyobb hangsúlyt fektetnek a cégük nyilvánosságára és a környezeti problémák támogatására. A kutatók azt javasolják, hogy a fenntarthatóságot tudatosabban kell beépíteni a vállalkozások küldetésébe és stratégiájába, figyelembe véve a célok pontos megfogalmazását és az ütemezést. Emellett a vezetőknek személyesen is el kell köteleződniük a fenntarthatóság iránt, mert ez erősíti a vállalkozás hitelességét és hatását a hosszú távon. A lokális szempontokra való összpontosítás és a szorosabb helyi együttműködések is fontosak a fenntarthatósági célok elérésében.
Kapcsolódó cikkeink
Ceres ZRt.: Fenntarthatósági mérföldkő a győri üzem tetején
A fenntarthatóságot és az innovációt tűzte zászlajára a Ceres ZRt.,…
Tovább olvasom >A magyarok háromnegyede jól ismeri az AI-t – derült ki az Ipsos globális felméréséből
Az Ipsos 2024-es AI Monitor jelentése átfogó képet nyújt arról,…
Tovább olvasom >Megtérül a fenntarthatóság
Az EY 2024-es Fenntartható Érték Tanulmánya szerint a fenntarthatósági beruházások…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >