Az egészségügyben az emberi kapcsolat számít – Dr. Rékassy Balázs orvos és egészségügyi szakközgazdász volt a FutureTalks podcast vendége

Szerző: Glázer Szilvia Dátum: 2022. 10. 25. 07:55

Az egészségügyi szakértők szerint a mesterséges intelligencia soha nem fogja kiváltani az orvost, de segíthet egy hosszabb, egészségesebb élettartam elérésében. A FutureTalks podcast 26-ik adásának vendége dr. Rékassy Balázs orvos és egészségügyi szakközgazdász.

A szakember szerint nem az a baj, hogy rövid ideig élnek általában az emberek, hanem inkább az, hogy az életük jelentős részét betegen élik le, korlátok között oly módon, hogy az jelentős terhet jelent mások számára is. Dr. Rékassy Balázs szerint Magyarországon pont az a probléma, hogy relatíve korán kerülünk be az egészségügyi ellátó rendszerbe az egészségtelen életmódunk következtében (dohányzás, alkohol, magas stressz, elhízás), az ezek következtében kialakult krónikus betegségek, diabétesz, magas vérnyomás stb. körülbelül 50-60-70 éves korban hoznak jelentős életminőség romlást. Bár más országokban is élnek elhízott emberek, a mozgásszegény életmód és a stressz sem magyar találmány, ugyanakkor számos hazai szokás és jellegzetesség rontja általában az emberek egészségét. Magyarországon 75 év a születéskor várható átlagélettartam, amely öt évvel kevesebb, mint az uniós átlag. A férfiak kevesebbet élnek, mint a hölgyek, az ő körükben ugyanis magasabb az alkoholizmus aránya, magasabb a dohányosok aránya. Emellett az iskolázottság szerinti különbség is jelentősen befolyásolja az egészséget, az alacsonyan iskolázottak 11-12 évvel kevesebbet élnek, mint a magasabb végzettséggel rendelkezők.

A beszélgetésben szó volt a mesterséges intelligenciáról is, arról, hogy annak mi a célja pontosan az egészségügyben. „A kütyük nemcsak hosszabb életet, hanem egészségesebb életet biztosíthatnak számunkra. Egy biológiai tesztszenzor például folyamatosan figyelheti az életfunkcióinkat, rengeteg adatot szolgáltatva a felhőbe. A mesterséges intelligencia pedig egy idő után képes lesz arra, hogy előre felismerjen éppen elinduló negatív folyamatokat és szóljon az orvosoknak, hogy az adott páciensnek beavatkozásra van szüksége. Alapvetően a megelőzésben tudnak segíteni.” – fejtette ki Rékassy Balázs. A mesterséges intelligencia viszont soha nem fogja kiváltani az orvosokat, hiszen az egészségügyben még mindig számítanak az emberi kapcsolatok. Tényleg a személyreszabott terápiák felé haladunk? Mennyivel kellene többet költeni az egészségügyre az államnak, hogy az években mérhető hosszabb életet jelentsen mindannyiunk számára? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat, következő Future Talks Podcast adásunkból.

NE MARADJON LE ÚJ ADÁSAINKRÓL IRATKOZZON FEL YOUTUBE CSATORNÁNKRA!

Kapcsolódó cikkeink