Az alma terméktanács aggasztónak tartja az alacsony felvásárlási árakat
Az alacsony alma felvásárlási árak miatt aggódik az alma terméktanács, a szervezet elnöksége csütörtöki közleményben arra hívta fel a figyelmet, ha az árak a következő években nem emelkednek érdemben, visszaeshet a termelés.
Az újfehértói székhellyel működő Északkelet-magyarországi Alma és Egyéb Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (Ékasz) elnöke által kiadott, az MTI-nek eljuttatott dokumentumban ismertették, a feldolgozó üzemekbe szállított ipari almáért mindössze nettó 17 forintot fizetnek kilogrammonként, míg az étkezési alma ára 65-85 forint közötti, noha az elmúlt hét évben a léalma átlagára 25 forint volt, és az étkezésié is elmarad a szüret elején megszokott 100 forint körülitől.
A terméktanács szerint „jelentős ár-elmozdulásra nem lehet számítani a következő hetekben, s amennyiben az alacsony árszintek a következő években is uralkodóvá válnak, jelentősen visszaeshet a termelés”. Kevesebb lesz az ültetvények területe, azzal együtt csökken az árualap, és ez veszélyeztetheti a feldolgozó üzemek létét is.
A szervezet az ágazat valamennyi szereplőjét, a termelőtől, a kereskedőn és a feldolgozón át, a szakmapolitikáig, felelőssé teszi a kialakult helyzetért. A terméktanács álláspontja szerint a helyzetnek rövid távú megoldása nincs, éppen ezért hosszú távú, radikális intézkedéseket sürget a változtatásért.
A terméktanács becslése szerint az idén a tavalyi hosszú aszályos időszak, valamint a tavaszi fagyok és a nyári jégverések miatt gyenge közepes termés, mintegy 500 ezer tonna várható az országban. A sokéves átlagtermés mennyisége 550-600 ezer tonna közötti, a múlt évben 520 ezer tonna alma termett. Abból 300 ezer tonnányit a léüzemek, 30-50 ezer tonna közöttit pedig a konzervüzemek dolgoztak fel. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Almatermés és árak: további hiány és drágulás várható a szezonban
A FruitVeb előrejelzése szerint a 2024-es almatermés jelentősen csökkenhet Magyarországon,…
Tovább olvasom >Raskó György: még belföldi fogyasztásra se lesz elég alma
Idén jelentősen kevesebb almát takarítanak be Magyarországon, mint a tavalyi…
Tovább olvasom >Jelentős visszaesés várható az idei almatermésben Magyarországon
Az idei évben jelentősen csökkenhet a hazai almatermés mennyisége, mintegy…
Tovább olvasom >További cikkeink
Tej, méz és tojás: drasztikus áremelkedések és kihívások a hazai termelők számára
A tej, méz és tojás, amelyek a magyar háztartások alapvető…
Tovább olvasom >Nagy Márton adminisztratív eszközökkel ösztönözné a hazai vásárlást: mit jelent ez a gyakorlatban?
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter adminisztratív lépéseket fontolgat annak érdekében, hogy…
Tovább olvasom >Bab nélküli kávé: jönnek a környezetbarát megoldások
San Francisco egyik negyedében nemrég egy olyan kávéital debütált, amely…
Tovább olvasom >