Az áfavita alatt drágul a hús
A hús áfájának esetleges csökkentéséről egymásnak ellentmondó hírek jelennek meg. Rogán Antal a Parlament gazdasági bizottságának elnöke egy péntek reggeli rádióműsorban a jövő évi tervezett adóváltozásokról szólva egyebek mellett annyit mondott, hogy főként a gyermekes családokat érintő elvonásokat szeretné csökkenteni a kormány, miközben a fogyasztási típusú adókat igyekeznek minél hatékonyabban behajtani. Ez tulajdonképpen nem mond ellent azoknak a híreknek, melyek szerint azon folyik a diskurzus, hogy miképp lehet megoldani, hogy az áfamérséklés ne vesszen el a termékpályán.
A háttérben folyó vita ellenére a feketézéssel terhelt ágazatban ettől függetlenül, a vágósertés kilónkénti termelői ára, hasított súlyban kifejezve, szeptemberben 538 forint volt. Ez éves szinten négy százalékos emelkedést jelent. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet által nyomon követett termékpálya további fázisaiban is növekedtek az árak. A darabolt sertéshús (karaj, tarja, comb) feldolgozói értékesítési ára 12 százalékkal volt magasabb 2013 szeptemberében, mint egy évvel korábban.( Miközben a KSH adatai szerint a sertéskaraj fogyasztói ára 3,5 százalékkal, a sertéscombé 5,3 százalékkal emelkedett a megfigyelt időszakban.)
Az AKI vágási statisztikája szerint Magyarországon 2013. január-júliusban 5 százalékkal csökkent a sertések vágása az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ugyanakkor a KSH adatai alapján Magyarország élősertés-kivitele 29 százalékkal haladta meg 2013. január-július között az egy évvel korábban külpiacon eladott mennyiséget.
Kiderül az is, hogy a legfőbb partnereink Szlovákia és Románia voltak. Az élősertés-behozatal az előző évi mennyiségtől csaknem 7 százalékkal maradt el. A legnagyobb beszállítók Hollandia, Lengyelország, Szlovákia és Németország voltak.
A nemzetközi piacon 2 százalékkal kevesebb sertéshúst értékesítettünk, az export értéke 4 százalékkal csökkent. Legnagyobb mennyiségben Olaszországba, Romániába, Japánba és Oroszországba szállítottunk sertéshúst. A sertéshúsimport mennyisége 1,5 százalékkal, míg értéke 8 százalékkal esett vissza. A sertéshús csaknem kétharmada Németországból, Lengyelországból és Ausztriából származott. Magyarország élő sertésből nettó exportőr, míg sertéshúsból nettó importőr volt a vizsgált időszakban. (munkatársunktól)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Egyre korábban indul a karácsonyi szezon: az ár-érték arány a kulcs
Az idei évben a magyarok 40 százaléka hozta előre a…
Tovább olvasom >Prémium legyen, de fenntartható is – a legifjabb generáció elvárásai
A kiskereskedelmi szereplők kénytelenek lesznek egyre nagyobb figyelmet fordítani fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Fél év alatt 100 millió forint felajánlást tettek karitatív célokra a fogyasztók a kötelező visszaváltási rendszer révén
A hat hónapja kezdődött és a mindennapok szerves részévé vált…
Tovább olvasom >