Áttekintés a női értékrendről: A család védelme mindenekelőtt
A GfK Roper Reports Worldwide 2011-es felmérése megvizsgálta egyebek mellett, hogy mely értékek, tulajdonságok fontosak a világ 25 legjelentősebb országának lakosai, valamint a magyarok számára.
A legfontosabb értékek tízes listáján az első helyet a család védelme foglalja el mind a magyar, mind pedig a közép-kelet-európai régió lakossága szerint. Nem meglepő módon a nők körében enyhén magasabb az érték, mint a férfiaknál. Magyarországon a második helyet foglalja el a jókedv, mint érték – tízből kilenc nő számára kiemelkedően fontos, hogy jól érezze magát a bőrében. Ez nem feltétlenül jelenik meg a hétköznapokban, inkább elérendő célként, vágyott állapotként fogalmazódik meg.
Az értékek top 10-es listáját vizsgálva azt mondhatjuk, hogy 2011-ben a nők számára fontosabbak a mindennapokat közvetlenebb módon befolyásoló értékek, mint például a munkával való elégedettség, vagy a mély, bensőséges érzelmi kapcsolatok, a tartós szerelem és a hosszú távú elköteleződés. A világban történt változások hatására a 2007-es eredményekhez képest a hangsúlyok eltolódtak: fontosabbá váltak az érzelmek, az emberi kapcsolatok, és a stabilitás.
Az anyagi biztonság, az anyagi gondok nélküli élet mind a nők, mind a férfiak számára hasonló fontossággal bír. Az értékek sorrendjébe a bűnözők megbüntetése is bekerült a kilencedik helyre; ezt jóval magasabb arányban vallották fontosnak a magyar nők, mint a régiós átlag.
Milyen tulajdonságokat akarunk erősíteni utódainkban?
Arra a kérdésre, hogy mely tulajdonságokat érdemes a szülőknek leginkább erősíteni gyermekeikben, a magyarok elsősorban a felelősségtudatot, a becsületességet és a jó modort, udvariasságot nevezték meg. Az átadandó tulajdonságok sorrendjében a nők és férfiak közt kis különbség látszik, de mind Magyarországon, mind a régió többi országában a felelősségtudatot, becsületességet és toleranciát inkább a nők, a jó modort és udvariasságot, illetve a tanulás értékét inkább a férfiak erősítenék leszármazottaikban.
Az értékek leképződése, avagy mivel töltik idejüket a magyar nők?
A régió lakossága és a magyarok időtöltése hasonló arányban oszlik meg az egyes tevékenységek szerint. A magyar nők a legtöbb időt – heti 39 órát – a házastársukkal vagy más, számukra fontos személlyel töltik, valamivel többet, mint a régióban. Ez egybevág azzal a megállapítással, hogy a család védelme az elsődleges érték számukra. A második tevékenység, amire heti 29 órát szánnak, a fizetett munka. Érdekes, hogy 2007-ben munkavégzéssel még 10 órával többet töltöttek. Főzéssel, takarítással és egyéb házimunkával még mindig többet foglalkoznak a nők, mint a férfiak, hetente 16 órát. Otthoni kikapcsolódásra 13 óra jut, ami a televíziózást és a rádióhallgatást foglalja magában, és ebben nincs különbség a nemek között. Hasonlóan, személyes tisztálkodásra a nők heti 9 órát fordítanak, csupán 2 órával többet, mint az ellenkező nem képviselői.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
30 kategóriában ezer háztartási termékre lesz érvényes az árréscsökkentés
Harminc kategóriában mintegy ezer háztartási termékre lesz érvényes az árréscsökkentés…
Tovább olvasom >Madárinfluenza elleni vakcinázás indult ritka és nagy értékű állatkerti madárfajoknál
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal közreműködve a Ceva-Phylaxia Zrt. országos vakcinázási…
Tovább olvasom >A lengyelországi sörgyártás az alkoholmentes termékek felé tolódik el
A lengyelországi sörgyártás az alkoholmentes sörök előállítása felé tolódik el…
Tovább olvasom >