Átalakítanák az adózást az EU-ban
Három fő vonalat jelölt meg: közös konszolidált társaságiadó-alap bevezetése; a vállalatok ott fizessenek adót, ahol a profitot termelték; illetve a tagállamok az unió területén működő multinacionális vállalatokkal kapcsolatos adóügyi információkat osszák meg.
Az Európai Bizottság becslései szerint az adócsalás és adóelkerülés miatt évente mintegy 50-70 milliárd euró körüli összeg esik ki a költségvetésből. Néhány kormány adóterheket csökkentő egyezséget ajánlott bizonyos nagyvállalatoknak, amelyek így kevesebb adót fizettek, ez pedig bevételkiesést jelentett más tagállamokban is. 2015 októberében az Európai Bizottság megállapította, hogy Luxemburg és Hollandia megsértette az uniós állami támogatási szabályokat, mivel mintegy 20-30 millió euró értékben adókedvezményeket biztosított a Fiat Finance, illetve a Trade and Starbucks vállalatok részére. Idén januárban pedig Belgium biztosított adókedvezményeket legalább 35 multinacionális vállalatnak, ezért a Bizottság mintegy 700 millió euró visszafizetésére kötelezte a cégeket.
A közös konszolidált társaságiadó-alap esetében a tagállamoknak meg kell állapodniuk abban, hogy a vállalkozások mely típusú bevételeire vetnek ki adót. Ez nem azt jelenti, hogy teljes mértékben harmonizálják az adókat, viszont nagyobb átláthatóságot eredményez. Az EP emellett nagyobb védelmet biztosítana a közérdekű bejelentőknek, és kötelezné a multinacionális cégeket, hogy országonként készítsék el a nyereségről és az adózásról szóló beszámolóikat.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a csomaggal kapcsolatban elmondta, hogy a javaslatok általános céljával – mint például az adókikerülés, az agresszív adótervezési technikák elleni küzdelem – Magyarország is egyetért, a részletek tekintetében azonban hazánk óvatosságra int. A magyar kormány álláspontja szerint fontos az egészséges európai szintű adóverseny fenntartása.
Kapcsolódó cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >Bank of England-kormányzó: főként az élelmiszerkereskedelem miatt kell újjáépíteni az EU-hoz fűződő kereskedelmi kapcsolatokat
A Bank of England kormányzója szerint Nagy-Britanniának újjá kell építenie…
Tovább olvasom >Az euróövezetben lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése márciusban
Az euróövezetben és az Európai Unióban is lassult a kiskereskedelmi…
Tovább olvasom >További cikkeink
Halasztás jött, felkészülés maradt: így készülnek a magyar vállalatok az ESG-kötelezettségekre az Omnibus fényében
A fenntarthatósági kötelezettségek teljesítésének elhalasztása lehetőséget teremt a cégek számára…
Tovább olvasom >290 millió forint a hétvégi adománygyűjtésen
244 tonna élelmiszeradományt adtak össze a vásárlók pénteken és szombaton…
Tovább olvasom >A Randstad kihirdette az Employer Brand kutatásának eredményeit és díjazta hazánk legnépszerűbb munkáltatóit
A Randstad Employer Brand Research 2025 szerint csaknem minden harmadik…
Tovább olvasom >