ÁSZ: kedvezőek a gazdasági folyamatok, de az uniós források késedelme kockázatot jelent
A makrogazdasági folyamatok kedvezően alakultak az első fél évben, kockázatot jelent ugyanakkor az európai uniós források beérkezésének elhúzódása, valamint a költségvetési szervek kiadásainak túlteljesülése – állapította meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ) az első fél év költségvetési folyamatait értékelő elemzésében.
Az összességében kedvező költségvetési folyamatok mellett az első fél évben az államháztartás központi alrendszerének pénzforgalmi hiánya 1420,5 milliárd forint volt, ami 4,4 százalékkal meghaladta az egész évre tervezett hiány teljes összegét, és 740,4 milliárd forinttal több az időarányosnál. Az uniós források azonban ennél magasabb összeggel, csaknem 800 milliárd forinttal maradnak el az időarányostól.
Az uniós támogatással megvalósuló programok részleges fedezetét biztosító uniós források késedelmes beérkezése miatt megjelenő deficit összege nem növeli az uniós módszertan szerint számított hiányt, és korrekciós tételként veszik figyelembe az államadósság-mutató magyar szabályok szerinti kiszámításakor – mutat rá az ÁSZ.
Ezért a bevételek elmaradása ellenére az uniós programok megvalósítása ütemezetten folytatódott, ami egyfelől hozzájárult a gazdasági növekedéshez, másfelől viszont növelte a költségvetés pénzforgalmi hiányát, és az államadósságot. Ezt a növekményt azonban az adósságkezelés kedvező feltételekkel finanszírozni tudja – jegyzi meg az ÁSZ.
A központi költségvetés adóssága 2018. első hat hónapjában a 2017 végi állományhoz képest 1587,5 milliárd forinttal nőtt, 14,8 százalékkal meghaladta a teljes évre tervezett növekményt. Az emelkedő finanszírozási szükségletet teljes mértékben a forintadósság növelésével sikerült kielégíteni, a devizaadósság állománya pedig csökkent. Ez mérsékelte a sérülékenységet – írták.
Az államadósság év végi alakulására a központi költségvetés adóssága mellett az önkormányzati alrendszer adósságának és a kormányzati szektorba sorolt egyéb szervezetek adósságának alakulása is hatással van. Az önkormányzati adósság növekedése mintegy 100 milliárd forinttal nagyobb a költségvetés elfogadásakor számított mértéknél – jegyzi meg az elemzés.
Az Állami Számvevőszék nem lát kockázatot az államadósság-szabály idei teljesülésénél. Várhatóan az uniós szabályok alapján számított adósságráta is csökkenni fog, az még bizonytalan azonban, hogy a csökkenés GDP arányos mértéke eléri-e a kívánatosnak tartott 0,7 százalékpontot.
A jelentés azt is leszögezi, hogy az uniós módszertan szerint számított idei hiány nem éri el a GDP 3 százalékát és a 2018-as költségvetési folyamatok alakulása kedvező bázist teremt a 2019. évi költségvetés végrehajtására.
A Költségvetési Tanács (KT) félévente véleményt alkot a költségvetési törvény végrehajtásáról és az államadósság várható alakulásáról. Ehhez járul hozzá a számvevőszék elemzése – jegyezte meg honlapján kedden megjelent közleményében az ÁSZ. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
3,4%-kal bővült a fogyasztás
A KSH megerősítette, az idei első negyedévben 0,8%-kal nőtt a…
Tovább olvasom >Varga Mihály: meg kell erősíteni a magyar gazdaság szuverenitását, a hazai élelmiszeripart
Európa jövője egyenrangú, szuverén tagállamokkal biztosítható, ezért a kormány továbbra…
Tovább olvasom >1,1%-kal nőtt a hazai gazdaság az első negyedévben
Az idei első negyedévben 0,8%-kal nőtt a gazdaság teljesítménye az előző…
Tovább olvasom >További cikkeink
Visszafogott év után erős az ünnepi szezon
Az online vásárlók 74%-a, mintegy 3,1 millió fő készül az…
Tovább olvasom >Régiók harca: ezek a legnépszerűbb ételek a magyarok szerint
Mexikói ételekből az országos átlag ötszöröse fogy Debrecenben, míg Szeged…
Tovább olvasom >Vállalkozásra szabott csarnokok segítik a KKV-k fejlődését és növekedését
A RaktárAD belga-magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező logisztikai fejlesztő új fejezetet…
Tovább olvasom >