Árt az egészségnek a hipermarketek terjeszkedése, vagy épp ellenkezőleg?
A hipermarketek terjeszkedése világszerte és különösen a nyugati világban hosszú ideje vitatott téma. Az Egyesült Államoktól Európáig terjedően, lakossági tiltakozások gyakran kísérik ezeknek a nagy bevásárlóközpontoknak az építését. Az emberek azt állítják, hogy ezek a hipermarketek elnyomják a helyi boltokat, csökkentik a foglalkoztatást, rombolják a béreket és munkakörülményeket, akadályozzák a szakszervezetek megalakulását, csökkentik az ingatlanárakat, növelik az autóforgalmat és elvonzzák az embereket a belvárosból, ezzel kiürítve a helyi közösségi életet és az olyan kisvállalkozásokat, amelyek nem is versenytársak.
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2023/09/pexels-michael-burrows-7129161.jpg)
A Walmart jó példa a jelenség elletmondásaira
Magyarországon is a kormány hasonló érveket használva próbálja korlátozni a külföldi tulajdonú hipermarket-láncok terjeszkedését. A nagyobb és hatékonyabb multik azt állítják, hogy elnyomják a hazai konkurenciát, kiszippantják a magyar emberek pénzét, és kiexportálják az országból az extra profitot – írja a g7.hu munkatársa friss cikkében.
Az Egyesült Államokban a Walmart példája kiválóan bemutatja ezt a folyamatot. Ez a hatalmas hipermarket-lánc az Egyesült Államok legnagyobb kiskereskedelmi hálózata, és a világ egyik legnagyobb magánkézben lévő foglalkoztatója. A Walmart működése sok szempontból ellentmondásos hatásokat eredményez.
A Walmart terjeszkedése például csökkentette az élelmiszer-árakat, nem szorította ki a kisvállalkozókat, és a kutatások többsége szerint csak minimálisan csökkentette a helyi foglalkoztatást, sőt egyes esetekben növelte azt. Ugyanakkor a hipermarketek negatív hatással vannak az amerikaiak egészségére és a bűnözési rátára, és környezeti hatásuk is kérdéses.
Azonban a Walmart hatása nem korlátozódik csak a gazdaságra és a társadalomra. Az áruházlánc által kínált alacsony árak gyakran azt eredményezik, hogy az emberek egészségtelen ételeket vásárolnak, ami negatív hatással van az egészségükre. Több kutatás szerint a hipermarketekben vásárlók kosara általában egészségtelenebb élelmiszereket tartalmaz, például több feldolgozott élelmiszert, hozzáadott cukrot és sót, mint a kisebb szupermarketekben vásárlóké.
Emellett a Walmart jelenléte a környezetvédelmi kérdéseket is felveti. Az üzletlánc nagyobb és hatékonyabb ellátási láncokkal rendelkezik, ami csökkenti az élelmiszerhulladék-termelést és energiahatékonyságát növeli. Ugyanakkor beszállítóikat gyakran nyomás alatt tartja az árak lenyomása és a szakszervezet-ellenes politika miatt.
A Walmart példája rámutat arra, hogy a hipermarketekkel kapcsolatos hatások összetettek és nem egyértelműen pozitívak vagy negatívak. Azok az elemzések, amelyek azt mutatják, hogy a hipermarketeknek kedvező hatásaik vannak, gyakran csak egy-egy kiragadott eseten alapulnak, és nincs átfogó statisztikai alapjuk.
A Walmart példája ugyanakkor csak egy része a nagyobb globális folyamatnak, amely során a hipermarketek és a nagykereskedők egyre nagyobb hatalommal bírnak a termelőkkel és beszállítókkal szemben. Ez gyakran a kisebb vállalkozások és fejlődő országok számára is negatív hatásokkal jár. Az ilyen méretű kiskereskedelmi láncok hatásainak teljes megértése és értékelése azonban további kutatásokat igényel.
A Walmart példája azt is mutatja, hogy az élelmiszeripar és kiskereskedelem területén a globális koncentráció gazdasági, társadalmi és fenntarthatósági kérdéseket vet fel. Az áruházláncoknak jelentős szerepük van az élelmiszerláncokban, és tevékenységüknek számos következménye van, amelyeket alaposan meg kell vizsgálni, mielőtt következtetéseket vonnánk le a hipermarketek hatásairól.
A Walmart és hasonló hipermarketláncok világszerte egyre nagyobb szerepet játszanak az élelmiszeriparban, és ezeknek a vállalatoknak jelentős társadalmi és gazdasági hatásaik vannak. Azok a kérdések, amelyeket a Walmart példája felvet, nem csak az Egyesült Államokra, hanem a világ más részeire is vonatkoznak, és fontosak az élelmiszeripar és kiskereskedelem jövőjének megértése szempontjából.
Kapcsolódó cikkeink
A csodadiéták veszélyesebbek, mint hinnénk
A gyors fogyást ígérő csodadiéták sokak számára csábító megoldást jelenthetnek,…
Tovább olvasom >Egyre drágább az egészséges táplálkozás
Az Élelmiszer Alapítvány legfrissebb tanulmánya rámutatott, hogy az egészséges élelmiszerek…
Tovább olvasom >Több mint 5,5 millió magyar él súlytöbblettel
Napjaink egyik legjelentősebb járványává nőtte ki magát az obezitás: világszerte…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >