Áprilisban az előző havi rekordszinten stagnált az euróövezeti infláció
A végleges adatok szerint áprilisban az előzetes értéknél kissé alacsonyabb infláció alakult ki az euróövezetben, így az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdai jelentése alapján megmaradt az előző havi, 7,4 százalékos rekordszinten.

Stagnált áprilisban az euróövezeti infláció
Egy évvel korábban, 2021 áprilisban a ráta 1,6 százalék volt. Az előzetes becslés alapján 7,5 százalékos inflációra lehetett számítani áprilisban az euróövezetben.
Az infláció már több mint háromszorosan meghaladja az EKB 2 százalékos célját, és várhatóan nem fog egyhamar visszatérni arra a szintre. Az Európai Bizottság szerint az infláció 2022-ben 6,1 százalék lesz, majd 2023-ban 2,7 százalékra csökken.
Az euróövezeti inflációhoz az energiaárak emelkedése áprilisban 3,70 százalékponttal, márciusban 4,35 százalékponttal járult hozzá. A szolgáltatások 1,38 százalékponttal, az élelmiszerek, alkohol és dohánycikkek árának az emelkedése 1,35 százalékponttal, a nem energetikai ipari termékek pedig 1,02 százalékponttal járultak hozzá az áprilisi inflációhoz.
Az energiaárak az előző havihoz képest 4,0 százalékkal csökkentek áprilisban az euróövezetben, az egy évvel korábbihoz képest 37,5 százalékkal emelkedtek. Márciusban 44,3 százalékkal emelkedtek az energiaárak éves bázison.
Energiaárak nélkül a fogyasztói árak áprilisban 1,3 százalékkal haladták meg a márciusit, és 4,1 százalékkal az előző évit. Márciusban 3,4 százalékkal emelkedtek éves bázison a fogyasztói árak az euróövezetben.
Az Európai Unió éves inflációja 2022 áprilisában 8,1 százalék volt, szemben a márciusi 7,8 százalékkal. Egy évvel korábban a ráta 2,0 százalék volt.
Az előző havihoz képest áprilisban az euróövezetben 0,6 százalékkal, az Európai Unióban 0,8 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak.
A legalacsonyabb éves áremelkedést Franciaországban és Máltán regisztrálták áprilisban, egyaránt 5,4 százalékost. Finnországban 5,8 százalék volt az áprilisi infláció. A legmagasabb éves áremelkedést Észtországban regisztráltak, 19,1 százalékost, Litvániában 16,6 százalékost, Csehországban pedig 13,2 százalékost. Márciushoz képest az éves infláció három tagállamban csökkent, kettőben változatlan maradt, huszonkettőben pedig emelkedett. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Komoly átalakulásban a magyar tésztapiac
A szokások változása alapjaiban formálják át a magyar tésztapiacot –…
Tovább olvasom >Magyarország gazdasági sérülékenysége: okok, következmények és lehetséges kiutak
Az elmúlt évek gazdasági folyamatai ismét ráirányították a figyelmet a…
Tovább olvasom >NGM: a kormány üdvözli, hogy a kereskedelmi bankok is részt vesznek az áremelések elleni küzdelemben
A kormány üdvözli, hogy a kereskedelmi bankok önkéntes alapon vállalják…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >