Amerikai gyorsétteremláncok vs. Oroszország
Az Ukrajna elleni orosz támadások eszkalációjával a nagy étteremláncok megkezdték oroszországi egységeik ideiglenes bezárását, illetve megszüntették az ott működő franchise-bérlők központi támogatását – olvassuk rendre a részleteket az amerikai szakmai médiában.
A Yum Brands (Pizza Hut, KFC) volt az első, amelyik március 7-én beszüntette üzleti tevékenységét Oroszországban, ami dominóhatást váltott ki a rivális láncok között – másnap a McDonald’s és a Starbucks függesztette fel működését, majd még a héten a Papa John’s, a Burger King és a Panda Express is.
A láncok azonban nem egyforma módon tették meg az otthoni fogyasztóik által elvárt bojkott első lépéseit, főleg azért, mert az országban lévő egységeik tulajdonhányada, illetve franchise státusza eltérő. A McDonald’s például 847 orosz éttermének 84%-át birtokolja, míg a Starbucks 130 és a Papa John’s 188 egységét 100%-ban független szolgáltatók üzemeltetik – utóbbiakat egyetlen mester franchise átvevő irányítja.
Néhány étteremlánc azonban továbbra is működik Oroszországban. A Dunkin továbbra is üzemelteti 150 éttermét. A Subway is működteti 450 franchise egységét, de az ezekből származó nyereséget humanitárius erőfeszítésekre irányítja át az ukránok támogatására.
Az orosz éttermek bevétele a legtöbb óriáslánc globális bevételének nagyon kis hányadát teszik ki, a Starbucks egységei például 1%-ot.
A működés beszüntetése is komoly költségekkel jár. A McDonald’s becslései szerint a döntés havi 50 millió dollárba kerül a cégnek – az orosz éttermeik a globális bevétel 9%-át adják a magas sajáttulajdoni arány miatt.
A láncokat mind vendégeik, mind a befektetők árgus szemekkel figyelik, milyen állást foglalnak a társadalmi és politikai kérdésekben, így néhány száz oroszországi helyszín bezárása csekély ár lehet hírnevük védelméért és fogyasztóik megtartásáért. A konfliktus elhúzódásával a témáról hallgató cégek sokat veszíthetnek.
A telex.hu idézte Oroszország leggazdagabb üzletemberét, aki óva intette a Kremlt az ukrajnai invázió miatt elmenekült vállalatok vagyonának elkobzásától: „Sok vállalat döntése, hogy felfüggeszti a működését Oroszországban, némileg érzelmi jellegű, és talán a külföldi közvélemény által rájuk gyakorolt példátlan nyomás eredményeként született. Vagyis nagy valószínűséggel vissza fognak térni. Én személy szerint nyitva tartanám nekik ezt a lehetőséget.”
Kapcsolódó cikkeink
Az AI hatása Észak-Amerikában 2030-ra elérheti az 1,6 ezer milliárd dollárt
A kiskereskedők eltérő mértékben bár, de profitálhatnak a mesterséges intelligencia…
Tovább olvasom >2028-ig ezer kávézóra bővítené Starbucks hálózatát a Tata Indiában
A Tata Consumer Products (TCPL) jelentős bővítést tervez a Tata…
Tovább olvasom >A sarki fény is beköltözik Nyugati téri Mekibe az adventi időszakban
A McDonald’s Nyugati téri egységének egyedi attrakciója, a fényfestéssel és…
Tovább olvasom >További cikkeink
Eladták a Hot Ones-t gyártó First We Feast stúdiót – Soros György cége is az új tulajdonosok között
A Buzzfeed 82,5 millió dollárért (több mint 32 milliárd forintért)…
Tovább olvasom >Kemény leánybúcsúk kelléke – A nap videója
És még a mixer is cifrázza! A videóért katt a…
Tovább olvasom >