Amerikai gyorsétteremláncok vs. Oroszország
Az Ukrajna elleni orosz támadások eszkalációjával a nagy étteremláncok megkezdték oroszországi egységeik ideiglenes bezárását, illetve megszüntették az ott működő franchise-bérlők központi támogatását – olvassuk rendre a részleteket az amerikai szakmai médiában.
A Yum Brands (Pizza Hut, KFC) volt az első, amelyik március 7-én beszüntette üzleti tevékenységét Oroszországban, ami dominóhatást váltott ki a rivális láncok között – másnap a McDonald’s és a Starbucks függesztette fel működését, majd még a héten a Papa John’s, a Burger King és a Panda Express is.
A láncok azonban nem egyforma módon tették meg az otthoni fogyasztóik által elvárt bojkott első lépéseit, főleg azért, mert az országban lévő egységeik tulajdonhányada, illetve franchise státusza eltérő. A McDonald’s például 847 orosz éttermének 84%-át birtokolja, míg a Starbucks 130 és a Papa John’s 188 egységét 100%-ban független szolgáltatók üzemeltetik – utóbbiakat egyetlen mester franchise átvevő irányítja.
Néhány étteremlánc azonban továbbra is működik Oroszországban. A Dunkin továbbra is üzemelteti 150 éttermét. A Subway is működteti 450 franchise egységét, de az ezekből származó nyereséget humanitárius erőfeszítésekre irányítja át az ukránok támogatására.
Az orosz éttermek bevétele a legtöbb óriáslánc globális bevételének nagyon kis hányadát teszik ki, a Starbucks egységei például 1%-ot.
A működés beszüntetése is komoly költségekkel jár. A McDonald’s becslései szerint a döntés havi 50 millió dollárba kerül a cégnek – az orosz éttermeik a globális bevétel 9%-át adják a magas sajáttulajdoni arány miatt.
A láncokat mind vendégeik, mind a befektetők árgus szemekkel figyelik, milyen állást foglalnak a társadalmi és politikai kérdésekben, így néhány száz oroszországi helyszín bezárása csekély ár lehet hírnevük védelméért és fogyasztóik megtartásáért. A konfliktus elhúzódásával a témáról hallgató cégek sokat veszíthetnek.
A telex.hu idézte Oroszország leggazdagabb üzletemberét, aki óva intette a Kremlt az ukrajnai invázió miatt elmenekült vállalatok vagyonának elkobzásától: „Sok vállalat döntése, hogy felfüggeszti a működését Oroszországban, némileg érzelmi jellegű, és talán a külföldi közvélemény által rájuk gyakorolt példátlan nyomás eredményeként született. Vagyis nagy valószínűséggel vissza fognak térni. Én személy szerint nyitva tartanám nekik ezt a lehetőséget.”
Kapcsolódó cikkeink
Átfogó átalakításokkal próbálja újraéleszteni a Starbucksot Brian Niccol vezérigazgató
A Starbucks új vezérigazgatója, Brian Niccol, átfogó reformokat tervez bevezetni…
Tovább olvasom >Mond szépen: á! – A nap videója
Régen a reklámiskolákban azt tanították, nem jó reklám az, ahol…
Tovább olvasom >Nagy Bogi Sissiként járja be a Nyugati Pályaudvart a McDonald’s legújabb kisfilmjében
A nemrégiben felújított Nyugati téri McDonald’s étteremmel kapcsolatban makacsul tartja…
Tovább olvasom >További cikkeink
Visszafogottabb eredményt hozott az ősz az idegenforgalomban
A nyári szezon növekedése után az ősz első hónapja visszafogottabb…
Tovább olvasom >Az idei első félévben is töretlenül bővült a globális hotelipar
Az előző év kiugró eredményeihez képest is képes volt tovább…
Tovább olvasom >