Amerikában nőtt, Európában csökkent a sertésár
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) folyamatosan nyomon követi, és a rendszeres kiadványaiban közreadja a világ mezőgazdasági- és élelmiszeriparitermék- piacainak tendenciáit.
Az Amerikai Egyesült Államok agrárminisztériumának (USDA) adatai szerint az Egyesült Államokban a sertés ára 1,7 dollár (USD)/kilogramm hasított hideg súly volt 2020 októberében, 25 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Brazíliában a sertés ára (11,3 brazil reál/kilogramm hasított hideg súly) 54 százalékkal volt magasabb 2020 októberében, mint az előző esztendő azonos hónapjában. Az Európai Unióban az „E” kereskedelmi osztályba tartozó sertés vágóhídi belépési ára 1,4 euró/kilogramm hasított hideg súly volt 2020 októberében, 23 százalékkal csökkent egy év alatt.
Magyarországon a NAIK AKI PÁIR adatai szerint a hazai termelésű vágósertés termelői ára áfa és szállítási költség nélkül 470 forint/kilogramm hasított meleg súly volt 2020 októberében, ami 23 százalékos csökkenést jelentett az egy évvel korábbi átlagárhoz képest.
***
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) novemberben megjelent rövid távú előrevetítése szerint a baromfihús globális termelése 137,1 millió tonna lehet 2020-ban, ami 2,6 százalékkal haladná meg a tavalyi évi mennyiséget.
A NAIK AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a vágócsirke élősúlyos termelői ára 2 százalékkal 255 forint/kilogrammra csökkent, míg a vágópulykáé 384 forint/kilogrammra emelkedett 2020 első negyvenöt hetében 2019 azonos időszakának átlagárához képest.
Az Európai Bizottság adatai szerint 185 euró/100 kilogramm volt az egész csirke uniós átlagára 2020 első negyvenöt hetében, 2,9 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz viszonyítva, míg a magyarországi ár 3,6 százalékkal 506 forint/kilogrammra emelkedett ugyanekkor.
***
Magyarországon az Agrárminisztérium tájékoztatása szerint 957,5 ezer hektáron vethetnek őszi búzát a gazdák. Az előirányzott terület 71 százalékán került a földbe a vetőmag november 4-ig.
A Tallage szakértői az egy hónappal korábbihoz képest 2,2 millió tonnával kevesebb, 62,7 millió tonna kukoricatermést jeleznek az Európai Unióban (az Egyesült Királysággal együtt). Az Oil World októberi adatai szerint a 2020/2021. gazdasági évben 8 százalékkal nagyobb szójababtermést takaríthatnak be a gazdák világszerte. A párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) a repcemag jegyzése 383–402 euró/tonna között mozgott a 2021. februári lejáratra vonatkozóan november 2–6. között.
Magyarországon az Agrárminisztérium tájékoztatása szerint a tavalyihoz képest csaknem 9 százalékkal nagyobb területről, 611,8 ezer hektárról 2,8 tonna/hektár (–6 százalék) termésátlag mellett 1,7 millió tonna (+3 százalék) napraforgómagot takarítottak be a gazdák az idén.
//
Kapcsolódó cikkeink
Visszajönnek a klasszikus pálinkaízek
2024 igazán jó évnek számított a gyümölcsök tekintetében az Alföldön,…
Tovább olvasom >Széles körű párbeszéd indult az állati eredetű melléktermékek begyűjtéséről és feldolgozásáról
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) kezdeményezésére, az Agrárminisztérium és a…
Tovább olvasom >Az Európai Bizottság ütemtervet készített a mezőgazdaság és az élelmiszeripar versenyképességének javítására
Az Európai Bizottság ütemtervet tett közzé szerdán a mezőgazdaság és…
Tovább olvasom >További cikkeink
Tudatosabban vásárolunk? Töretlen a kereslet a hazai ízek iránt
Több száz magyar termelővel működik együtt a Kifli.hu, hogy minél…
Tovább olvasom >Kamatkedvezmény a zöldhitelre
Még kedvezőbb lesz a népszerű lakáscélú zöldhitel a K&H-nál. A legnépszerűbb…
Tovább olvasom >Friss felmérés: A visszautasítástól való félelem bénítja a vállalkozásokat
Egy friss felmérés szerint a vállalkozások 33 százaléka a visszautasítástól…
Tovább olvasom >