AM: új támogatásra pályázhatnak a szarvasmarha tenyésztők
A húshasznú szarvasmarha- és bivalyágazat termelési hatékonyságának, valamint az állomány genetikai színvonalának növelése érdekében az Agrárminisztérium (AM) új támogatási programot indít, amelynek az idei működésére 700 millió forintot különítettek el – közölte az AM kedden az MTI-vel.
A húshasznú szarvasmarha állomány az elmúlt években jelentős mértékben nőtt. A húshasznú tehenek száma 2010 óta közel a két és félszeresére emelkedett, így a számuk 2019 júniusában már meghaladta a 164 ezret. Ezen belül meghatározó volt az egyéni gazdaságok állatállományának növekedése is. Érdemben bővült az ágazat termelése: a vágómarha termelés 2018-ban 99 ezer tonna volt, 2010 óta 23 százalékkal emelkedett.
A közlemény szerint a megfelelő minőségű és genetikai értékű apaállatok tenyésztésbe állításához az állattartók a támogatás iránti kérelmet szeptember 1-je és 20-a között nyújthatják be papíralapon a Magyar Államkincstárhoz, az érintettek a szükséges dokumentumot a kincstár honlapjáról tudják majd letölteni.
A tenyésztőszervezetnek a támogatási kérelem nyomtatványon kell igazolnia, hogy a kérelemben megjelölt egyed – amely lehet húshasznú, hústípusú magyartarka, magyar szürke, illetve bivaly tenyészbika – apaállatnak minősül, és azt a kérelmező tenyésztésbe is állította a támogatási időszakban. Az igényelhető támogatást a közeljövőben megjelenő miniszteri rendeletben határozzák meg.
A csekély összegű támogatási program induló évében a támogatási időszak 2018. szeptember 1. és 2019. augusztus 31. közé esik, ezért az AM szerint fontos, hogy a potenciális kedvezményezetti kör – több mint ezer állattartó – mielőbb tájékozódjon az új támogatási lehetőségről, és fel tudjon rá készülni.
A támogatás igénybevételének részletes feltételeit és az érintett állattartók konkrét teendőit a következő időszakban megjelenő miniszteri támogatási rendelet, valamint a kincstár honlapján megjelenő közlemények tartalmazzák majd – jelezte az agrártárca. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Forró a helyzet a legelőn – hőstressz kutatások a legeltetett húsmarhatartásban
A nyári aszály a növénytermesztés mellett az állatartókat is komoly…
Tovább olvasom >A tarvágás káros, és az állami erdészetek tudnák felelősebben kezelni hazánk erdeit – ezt üzeni a WWF Magyarország Klímabarát Erdőgazdálkodó díja
Az Agrárminisztérium közleménye, illetve a közösségi média számára készült videója…
Tovább olvasom >Indul a nyári szezonális ellenőrzés
Július 15-én, kedden elindul a nyári szezonális ellenőrzés, amelyet az…
Tovább olvasom >További cikkeink
EM: tovább folytatódik a visszaváltási rendszer fejlesztése
Az előző év elejétől bevezetett rendszernek köszönhetően 2025 nyarára jelentős…
Tovább olvasom >Lassulás és áremelkedés egyszerre – így alakul a tejpiac nyáron
A tejágazatban egyszerre van jelen a nemzetközi árnövekedés és a…
Tovább olvasom >Újabb probléma hozhat élelmiszer-drágulást
Súlyos következményekkel járhat a latin-amerikai agrárszektorra nézve, ha az Egyesült…
Tovább olvasom >