AM: a visegrádi országok szigorúbb fellépést szorgalmaznak a tisztességtelen forgalmazókkal szemben
A visegrádi országok szigorúbb fellépést szorgalmaznak a tisztességtelen forgalmazói magatartásokkal szemben – közölte az Agrárminisztérium (AM) szerdán az MTI-vel.
A szaktárca tájékoztatása szerint a V4-ek, valamint Bulgária, Horvátország, Szlovénia és Románia agrárminiszterei szerdán Nyitrán közös nyilatkozatban rögzítették álláspontjukat az Európai Bizottság tisztességtelen forgalmazói magatartások visszaszorítása érdekében kidolgozott irányelv-tervezetről.
A közleményben kiemelték, a magyar delegációt vezető Nagy István agrárminiszter hangsúlyozta, a mezőgazdasági termelők védelmének elsőbbséget kell élveznie.
A gazdák a legfontosabb szereplői az élelmiszerláncnak, ugyanakkor gyengébb gazdasági pozíciójuk, tárgyalási lehetőségeik miatt leginkább ők szenvednek a gazdaságilag erősebb szereplők által folytatott tisztességtelen magatartásoktól, és ezen a helyzeten mindenképpen változtatni kell – fejtette ki a magyar tárcavezető.
Az Európai Bizottság javaslata uniós szinten tiltaná be a gazdákkal kötött felvásárlói szerződések egyoldalú és visszamenőleges módosítását, romlandó élelmiszerek esetében a késedelmes fizetést, a megrendelés utolsó pillanatban történő lemondását, visszáruzását – írja közleményében az Agrárminisztérium.
A júliusban kezdődött szlovák V4 elnökség első agrárminiszteri ülésén a delegációvezetők egyetértettek abban, hogy az Európai Bizottság javaslata jó irány, de csak korlátozottan nyújt védelmet az élelmiszert termelő kis- és közepes vállalkozásoknak.
Az ülés végén aláírt közös nyilatkozatban határozottan kérték, hogy az irányelv rendelkezései valamennyi felvásárlóra legyenek kötelezőek, méretétől függetlenül.
Az uniós szabályozás elfogadása segíthet a jövőben megakadályozni az olyan helyzetek kialakulását, amely jelenleg a magyar almatermelőket érinti. A kormányzat álláspontja szerint az idei évben a vállalkozások közötti tisztességes kapcsolatokkal kialakítható olyan felvásárlási ár az ipari alma piacán, amely lehetővé teszi, hogy mind a termelők, mind pedig a feldolgozók megfelelő jövedelem mellett végezhessék tevékenységüket – közölte az Agrárminisztérium. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Fontos hogy a 2027 utáni agárpolitika gazdabaráttá tegye az unió agráriumát
Fontos annak megvitatása, hogy a 2027 utáni közös agárpolitikáról (KAP)…
Tovább olvasom >Az EU agrár-élelmiszeripari testületet hozott létre a mezőgazdaságra és az élelmiszerekre vonatkozó munka segítésére
Európai Mezőgazdasági és Élelmezési Tanács néven új konzultatív szervet hozott…
Tovább olvasom >AM: tovább bővült a HÍR védjegyes termékek köre
A X. Jubileumi Termelői Közösségek Napján 12 pályázó 22 terméke…
Tovább olvasom >További cikkeink
A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >K&H: ajándékot, de mit és melyik boltból?
A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak…
Tovább olvasom >Gyümölcslékoncentrátum-gyártót vásárolt az Eckes-Granini Németországban
Európa egyik vezető gyümölcslégyártója, az Eckes-Granini megvásárolta Németországban a gyümölcsital-koncentrátumok…
Tovább olvasom >