Állandó körforgásban: lehet, hogy 80 éves aludobozból iszunk?
Hihetetlen, de igaz, hogy a világon valaha legyártott és forgalomba hozott aludobozok anyagának mintegy 75%-a napjainkban is körfogásban van, mivel folyamatosan újrahasznosításra kerül. A ma vett üdítőnk dobozában ezért ott van a szüleink és nagyszüleink korában forgalomban lévő aludobozok anyagának jelentős hányada is.
„Az alumíniumdobozok magas újrahasznosítási arányát elérni csak a lakosság folyamatos edukációjával és hatékony szelektív hulladékgyűjtési rendszer üzemeltetésével lehet” – mondta Duma László, a Returcom Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója. „Magyarországon az elmúlt években sokat fejlődött a szelektív hulladékgyűjtés, de a lakosság környezettudatossága még alacsony. Ezért van az, hogy habár ma már mindenki számára elérhető a gyűjtés valamilyen formája, hazánkban mindössze az aludobozok 30-50%-át gyűjtjük vissza, szemben a fejlettebb uniós országok 75-80%-os visszagyűjtési mutatójával” – tette hozzá.
Jól bedobtuk magunkat az Aluvalutáért
A lakossági szemléletformálás volt a célja a most lezárult „Dobd Be Magad” környezetvédelmi edukációs kampánynak is. A program keretében a legnépszerűbb közösségi média oldalon a szelektív gyűjtéssel kapcsolatos teszteket kellett a fiataloknak és fiatal felnőtteknek megoldaniuk. A tudástesztekben hírességek – Janicsák Veca, a népszerű lemezlovas DJ Free, illetve a Szomszédnéni Produkciós Iroda humoristái, Bálint Ferenc és Tóth Szabolcs – segítették a résztvevőket.
A program utolsó szakasza kifejezetten az aludobozok országszerte mintegy 200 kiskereskedelmi áruházban elérhető visszagyűjtő automatákkal történő visszagyűjtését ösztönözte. Ebben az időszakban, októberben, több mint 31.682 aludobozt gyűjtöttek vissza azok, akik hallgattak a program hívószavára, vagyis „bedobták magukat” a környezetvédelem szorgos hétköznapjaiba és segítettek visszagyűjteni valamennyit abból a csomagolóanyagból, amelyből mi magyarok 800-900 millió darabot használunk el minden évben.
Érdekes módon a „Dobd Be Magad” környezetvédelmi edukációs kampányban nem a budapesti, hanem a fővároson kívül élő lakosság volt a legaktívabb az aludobozok szelektív gyűjtésben.
A legtöbb dobozt – egy résztvevőre vetítve, átlagosan – a Tökölön (532 db), Dunaújvárosban (418 db), Pécsett (401 db), Hódmezővásárhelyen (247 db) és a Dunakeszin (189 db) élők gyűjtötték és jutatták vissza a körforgásba a visszagyűjtő automaták segítségével, messze túlszárnyalva ezzel az országos más részeiből a játékban résztvevők 118 doboz / fős átlagát.
A programba a legtöbb résztvevő Budapestről nevezett be, ahol is a legtudatosabb aludoboz gyűjtő városrészek a III., a VI., és a X. kerületek voltak.
A „Dobd Be Magad” program legeredményesebb résztvevője egy pécsi aludoboz gyűjtő volt, aki kimagaslóan sok, összesen 2.037 aludobozt gyűjtött vissza.
Kapcsolódó cikkeink
Van egy szkepszis a fenntarthatóság terén
A Capgemini Kutatóintézet 2024-es felmérése szerint a vállalatok fenntarthatóság terén…
Tovább olvasom >Sikeres konzorciumi projektet zárt a Mol és a Pannon Egyetem
Sikeres konzorciumi projektet zárt a Mol és a Pannon Egyetem,…
Tovább olvasom >Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >További cikkeink
NGM: a kormány teljesítette vállalását, 2024-ben 3,7 százalékra mérséklődött az infláció, ami 2025- ben még tovább, 3,2 százalékra csökken
A kormány teljesítette vállalását, 2023-ban letörte, 2024-ben pedig alacsony szinten…
Tovább olvasom >KSH: decemberben 4,6 százalékkal, 2024-ben átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az árak az előző évi azonos időszaki értékeket
2024. decemberben a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >A Shell Hungary felmérése új trendeket mutat a digitális vásárlás terén
Az okostelefonok mindennapi életünk szerves részévé váltak, a Shell Hungary…
Tovább olvasom >