Alig növekedett az euróövezet magánszektora októberben
A kereslet csökkenésének hatására alig-alig, a vártnál is kevésbé növekedett az euróövezeti magánszektor októberben – ez derült ki az IHS Markit londoni székhelyű pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport beszerzésimedzser-indexeinek előzetes adataiból, amelyeket csütörtökön tettek közzé.
Az euróövezet feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexe 45,7 ponton stagnált, miközben elemzők javulásra, 46,0 pontra számítottak. Az index októberben már a kilencedik egymást követő hónapban állt a teljesítmény növekedését a csökkenéstől elválasztó 50 pontos határ alatt.
A szolgáltatóipar beszerzésimedzser-indexe 51,8 pontra nőtt a szeptemberi 51,6 pontról, de elemzők valamivel erősebb értékre, 51,9 pontra számítottak.
A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokból képzett összetett BMI 50,2 pontra kúszott fel a szeptemberi 50,1 pontról, ami ugyancsak elmarad az elemzők által várt 50,3 pontnál.
Szeptemberben a feldolgozóipari BMI értéke 2012 októbere óta, a kompozit BMI-é pedig 2013 júniusa óta a legalacsonyabb szinten állt, míg a szolgáltatóipar beszerzésimenedzser-indexe idei legalacsonyabb értékére zuhant.
A stagnáláshoz közeli szinten indult a negyedik negyedév az euróövezet gazdaságában, októberben már a második egymást követő hónapban csökkent a kereslet a javak és a szolgáltatások iránt. A jövőt illető várakozások 2013 óta nem voltak ilyen borúsak, a foglalkoztatottság növekedése 2014 óta nem volt ilyen alacsony. Nyomott beszerzési árak mellett a kibocsátási árak növekedése közel hároméves mélypontra süllyedt.
Az egyes országokat tekintve Franciaország gazdaságának javuló teljesítménye mentette meg az euróövezetet a visszaeséstől, miközben a német gazdaság magánszektorának teljesítménye már a második egymást követő hónapban csökkent októberben. Németország összetett beszerzésimenedzser-indexe 48,6 pontra nőtt a szeptemberi, közel hétéves mélypontot jelentő 48,5 pontról, Franciaországé pedig 52,6 pontra emelkedett az előző havi 50,8 pontról.
Az adatokból arra lehet következtetni, hogy a hazai össztermék (GDP) negyedéves összevetésű üteme az euróövezetben 0,1 százalék alá süllyedt – kommentálta a tanulmány megállapításait Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza, hozzátéve, hogy a feldolgozóipar súlyos recessziója egyre mélyebben gyűrűzik át a szolgáltató szektorba.
Williamson kiemelte: a felmérés azt jelzi, Mario Draghi elnöksége az Európai Központi Bank élén úgy végződik, hogy a gazdasági növekedés stagnálás közeli állapotba került, az árak alig emelkednek és növekszik a pesszimizmus a kilátásokat illetően, mindez pedig növeli a nyomást Christine Lagarde-ra, az EKB novemberben hivatalba lépő elnökére, hogy keressen új megoldásokat az euróövezet kiújuló bajaira. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Az euróövezeti kiskereskedelmi forgalom havi szinten csökkent, éves összevetésben nőtt májusban
Havi összehasonlításban csökkent, éves szinten nőtt a kiskereskedelmi forgalom az…
Tovább olvasom >Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban
Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban az S&P Global…
Tovább olvasom >Az euróövezetben nőtt a kiskereskedelmi forgalom áprilisban
Havi és éves összehasonlításban egyaránt nőtt a kiskereskedelmi forgalom az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Drágítja az élelmiszert, hogy túl sok kézen megy át? – Ellátási láncokról és a „rövidítés” illúziójáról beszélt Éder Tamás
Sokan gondolják úgy, hogy az élelmiszerek árából le lehetne faragni,…
Tovább olvasom >„Ez egy politikai termék” – Az árrésstopról és a kiskereskedelem válságáról beszélt az MNKSZ főtitkára
Szakmailag nem indokolható, mégis maradhat – így foglalható össze az…
Tovább olvasom >A FAO elismerésben részesíti a fiatal gazdákat
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) jelöléseket vár a Fiatal…
Tovább olvasom >