Alig mérséklődött az agrárexport
Alig mérséklődött az agrárexport egyenlege 2015 első hét hónapjában, továbbra is gondot okoz azonban az orosz embargó – írja az Agrárgazdasági Kutatóintézet jelentését ismertetve keddi számában a Magyar Idők.
A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek külkereskedelme csaknem azonosan alakult január-júliusban, mint tavaly ugyanebben az időszakban. Az idei egyenleg mindössze 4,5 százalékkal maradt el a 2014-estől, mivel azonos exportérték mellett kismértékben erősödött az importé.
Az agrárgazdaság kivitelének értéke 4460, a behozatalé pedig 2778 millió eurót tett ki. A napilap értékelése szerint ez azért jelentős teljesítmény, mert az export nagyobb hányadban alapanyagból áll, márpedig a húspiacon az orosz embargó és az ebből adódó túlkínálat még mindig érezteti a hatását, míg a tejipar tavasz óta küszködik az uniós kvótarendszer megszűnése utáni túltermelés és az áfacsalások negatív hatásaival.
Az Agrárgazdasági Kutatóintézet jelentése szerint az első hét hónapban tízezer tonnával, 19 ezerre csökkent az élősertés-export, míg az import ugyancsak tízezer tonnával nőtt, 38 ezerre.
A húsfélék kivitele a sertés- és a baromfihús esetében volumenben csaknem megegyezett a 2014 első hét hónapjában mért adattal, de értéke mintegy 34 millió euróval visszaesett, főként a sertéshús és a baromfihús exportértékének mérséklődése miatt. Az importérték 44 millió euróval lett alacsonyabb, mivel a két fő termékből egyaránt csökkent a behozott mennyiség.
Nyers tejből tíz százalékkal többet exportált Magyarország, az átlagár azonban az egy évvel ezelőtti szint háromnegyedére esett vissza.
A gabonafélék kivitele 23 százalékkal, 721,7 millió tonnára növekedett, az exportérték azonban nem követte ezt ilyen dinamikusan, így 16,5 százalékkal nőtt, 820,7 millió euróra.
A legjelentősebb importérték-változást a cukor és a cukoráruk esetében mutatta a statisztika: a behozatal értéke 123,6 millió euróról 85,6 millióra mérséklődött, ezen belül a nád- vagy répacukor importja július végéig 174,5 ezer tonnáról 106,6 ezerre csökkent, értékben pedig 45 százalékkal esett vissza.
Az első hét hónapban a nemzetgazdasági export 8,4 százalékát tették ki az agrár- és élelmiszeripari termékek, az importnak pedig 5,8 százalékát. A kivitel aránya 0,6, az importé 0,1 százalékponttal kisebb, mint 2014 első hét hónapjában – számol be az Agrárgazdasági Kutatóintézet jelentéséről a Magyar Idők. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >Egyhangú támogatást kapott a 2027 utáni gazdaközpontú agrárpolitika
Az EU-tagállamok agrárminiszterei tanácsi következtetéseket fogadtak el a 2027 utáni…
Tovább olvasom >Lassú, de folyamatos növekedés jellemzi a napraforgó termelői árát
Az Oil World szakértői a 2023/2024. évihez képest 9 százalékkal…
Tovább olvasom >További cikkeink
Visszafogott év után erős az ünnepi szezon
Az online vásárlók 74%-a, mintegy 3,1 millió fő készül az…
Tovább olvasom >Régiók harca: ezek a legnépszerűbb ételek a magyarok szerint
Mexikói ételekből az országos átlag ötszöröse fogy Debrecenben, míg Szeged…
Tovább olvasom >Vállalkozásra szabott csarnokok segítik a KKV-k fejlődését és növekedését
A RaktárAD belga-magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező logisztikai fejlesztő új fejezetet…
Tovább olvasom >