Akvizíciókkal igyekszik piaci pozícóját erősíteni a Kaufland Németországban
Öt Globus hipermarket felvásárlásával növeli vezető szerepét a Kaufland a németországi hipermarket-csatornában, ahol vezető pozíciója ellenére nyomás nehezedik rá. Ám nem ő az egyetlen: a diszkontok és a szupermarketek közötti árharc minden piaci szereplőt nyomaszt.

Folyamatosan terjeszkedik a Kaufland Németországban
Tovább erősíti pozícióját a német piacon a Kaufland azzal, hogy megállapodott a rivális Globusszal öt németországi Globus hipermarket megvásárlásáról. Az ügylet a német szövetségi kartellhivatal és az érintett telephelyek bérbeadóinak jóváhagyására vár. A Globus a döntést az érintett üzletek „gazdasági hatékonyságának hiányával” indokolja.
A Kaufland Tavaly becslések szerint 6,6%-kal 21 milliárd euróra növelte nettó árbevételét Németországban. Az évfordulón az üzletportfólió több mint 770 lokációt foglalt magában, beleértve a Metro AG által eladott 100 Real hipermarketet is. A hálózat jövőre további 20 Real áruházzal bővülhet.
Az értékesítési csatornában jellemző dominanciája ellenére a Kaufland igyekszik a nyereséges növekedés módját megtalálni azon a hazai piacon, amelyet a diszkontok és a nagy szupermarketek közötti árháború jellemez. A jövő év elejétől a kereskedő az Agecore kereskedelmi szövetséghez csatlakozik, melynek jelenlegi tagjai között megtalálható a belga Colruyt, a svájci Coop, az olasz Conad és a spanyol Eroski. A lépéssel a vállalat célja, hogy növelje a hatékonyságát a nemzetközi márkák értékesítésének területén.
A német élelmiszer-kiskereskedelem meglehetősen koncentrált. A NIQ Tradedimensions szerint a négy legnagyobb németországi élelmiszer-kiskereskedő – az Edeka Csoport, a Rewe Csoport, a Schwarz Csoport (amely a Kauflandból és a Lidl-ből áll) és a két Aldi – együttesen az FMCG-forgalom 76%-át adták 2023-ban. A Kaufland részesedése ebből nem egészen 9 százalék.
A Globus lényegesen kisebb mint a Schwarz Csoporthoz tartozó versenytársa. Tavaly (2023 június végén) a Globus becsült nettó árbevétele 6,5 milliárd euró volt, ami 10,6%-os növekedést jelent, részben a 16 korábbi Real hipermarket felvásárlásának köszönhetően. A Globus 65 nagy alapterületű hipermarketből álló hálózatával tavaly a 8. helyen állt a német FMCG-kiskereskedelmi szektorban. Amiatt azonban, hogy átlagos eladótere több mint 10.000 négyzetméter, a Globus jobban megérzi a megnövekedett költségnyomást – különösen az energia- és a személyzeti kiadások tekintetében –, mint a Kaufland, amely üzleteinek alapterülete többnyire 4.000-5.000 négyzetméter.
A hipermarket-csatornában az újonnan megnyíló üzletek a korábbiaknál mostanság lényegesen kisebbek. Kutatások szerint a 2.500 és 5.000 négyzetméter közötti eladótérrel rendelkező szupermarketek száma Németországban 2021 óta 140-gyel nőtt, míg az 5.000 négyzetméternél nagyobb alapterületű hipermarketek száma 75-tel csökkent.
Kapcsolódó cikkeink
Új kampánnyal népszerűsíti a regionális termékeket az Edeka
Új reklámkampányt indított az Edeka Németországban, amelynek középpontjában a kereskedő…
Tovább olvasom >Németországban egyre több vásárlót vonzanak az élelmiszerek a drogériákba
Egyre nagyobb szerep jut a drogériák élelmiszer-kínálatának a német fogyasztók…
Tovább olvasom >Javult a GfK májusra vonatkozó német fogyasztói hangulatindexe
Az elemzők által várt romlás helyett javult a nürnbergi GfK…
Tovább olvasom >További cikkeink
Terjednek a sötét mintázatok az e-kereskedelemben – és gyakoribb ellenük a hatósági fellépés is
Sürgetés, nyomásgyakorlás, költségek elrejtése vagy „csepegtetése” – egyre gyakrabban alkalmazzák…
Tovább olvasom >Történelmi csúcson a vállalati fúziók – gyorsabb eljárásokkal, mesterséges intelligenciával dolgozik a GVH
2024-ben rekordszámú vállalati összefonódás történt Magyarországon, az érintett cégek összesített…
Tovább olvasom >Fagy sújtotta a hazai gyümölcsösöket – áremelkedéssel és kínálati hiánnyal indul a szezon
Május beköszöntével egyre több szezonális gyümölcs jelenik meg a boltokban…
Tovább olvasom >