Aki válaszol:
Tabajdi Csaba, európai parlamenti képviselőAz agrármegállapodások, így adott esetben a más tagállam termelői és kereskedői között létrejött megegyezés, amely a magyar piaci szereplők érdekét sérti, egy szűk kivételtől eltekintve a közösségi versenyjog hatálya alá tartozik. A közösségi versenyjog szabályozza, és bizonyos feltételek fennállása esetén tiltja a mezőgazdasági termékek előállítási ár alatti értékesítését. Az említett szűk kivétel azokat az eseteket fedi le, amikor a megállapodás az ugyanazon tagállam termelői vagy a termelői szervezetei között történik, s a mezőgazdasági termény termeléséről, annak közös tárolásáról vagy értékesítéséről szól, és a tevékenység az ágazaton, valamint az adott tagállamon belül fejt ki hatást (részletesebben lásd az 1184/2006-os EK rendeletet).
Az előállítási ár alatti értékesítés mezőgazdasági termékek esetében is az EK Szerződés 82. cikkébe ütközik, erőfölénnyel való visszaélésnek, szakkifejezéssel élve „felfaló árazásnak” minősül.
Ennek megállapításához azonban több feltétel együttes teljesülésére van szükség:
1. Bizonyítani kell azt, hogy az adott vállalkozás piaci erőfölényben van, és
2. az általa alkalmazott értékesítési ár vagy
• a vállalat átlagos változó költsége alatt van, vagy
• a vállalat átlagos változó költsége és átlagos összköltsége között van, és van arra utaló bizonyíték, hogy az árazás célja a versenytársak kiszorítása a piacról.
A feltételek fennállását az Európai Bizottság vizsgálja, illetve 2004 óta a tagállami versenyhatóságok, így a magyarországi Gazdasági Versenyhivatal is alkalmazza az európai versenyszabályokat. A Bizottság vagy a GVH a sértett fél bejelentésére járhat el, vagy hivatalból indíthat vizsgálatot. Amennyiben megállapítják a jogsértést, bírság szabható ki a felfaló árazást alkalmazó vállalatokra, illetve a tagállami bíróságoknál (jelen esetben a magyar bíróságokon) kártérítési per indítható.
A versenyjogi szabályok alkalmazása egyébként a gyakorlatban igen nehézkes, ugyanis a bejelentőnek vagy az eljáró hatóságnak bizonyítania kell az előállítási ár alatti értékesítést lehetővé tevő megállapodás létét, illetve azt, hogy a résztvevő felek a megállapodásukkal piaci erőfölénybe kerülnek.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Adni Öröm! – nehéz sorsú embereknek gyűjtenek tartós élelmiszereket a SPAR-üzletekben
Elindult mától a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR Magyarország…
Tovább olvasom >A Lidl kiadta 3. fenntarthatósági jelentését
Megjelent a Lidl Magyarország 2022/2023-as üzleti évekre vonatkozó fenntarthatósági jelentése.…
Tovább olvasom >Tíz millió forintnyi tetőcserepet ajánlott fel a törökbálinti Tábitha Hospice Ház építéséhez a Wienerberger
Tizenharmadik alkalommal indult el a „Jónak lenni jó!” adománygyűjtő aktivitás,…
Tovább olvasom >