AKI: kevesebb paradicsom termett Magyarországon és globálisan is
Globálisan és Magyarországon is kevesebb ipari paradicsom termett 2022-ben, mint az előző évben – ismerteti az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) kiadványában.

(Fotó: Pixabay)
Az AKI honlapján közzétett összesítésben a paradicsomfeldolgozók világszövetségének (WPTC) októberi előrevetítését idézve azt írták: globális szinten az ipari paradicsom termése 4,9 százalékkal 37,2 millió tonnára csökkenhet 2022-ben az előző évihez képest. Az unió első számú termelője Olaszország, ahol 10 százalékkal 5,48 millió tonnára, Spanyolországban 10 százalékkal 2,1 millió tonnára, Portugáliában 17 százalékkal 1,3 millió tonnára csökkenhet a termés. Az Európai Bizottság rövid távú előrevetítése szerint az EU-ban a friss piacra szánt paradicsom termése 2022-ben 3 százalékkal 6,2 millió tonnára mérséklődhet a 2021. évihez képest. Az elmúlt öt év átlagához viszonyítva ez 5 százalékos visszaesést jelent – tették hozzá.
Nőtt a paradicsom importja az EU-ba
Az Eurostat adatai szerint az idén az első nyolc hónapban az EU belső piacára Hollandiából 459,7 ezer tonna (mínusz 17 százalék), Spanyolországból 393,1 ezer tonna (plusz 6 százalék) paradicsom érkezett. Az EU frissparadicsom-importját növekvő, exportját csökkenő tendencia jellemzi. Marokkóból 17 százalékkal 331 ezer tonnára nőtt az import 2022 első nyolc hónapjában az előző év azonos időszakához képest. Ugyanakkor az unió harmadik országok felé történő frissparadicsom-kivitele 2 százalékkal lett kevesebb (254,3 ezer tonna), ezen belül az Egyesült Királyságba irányuló export 6 százalékkal 180,7 ezer tonnára mérséklődött.
Magyarországon a KSH adatai szerint tavaly 1940 hektárról 171,7 ezer tonna paradicsomot takarítottak be
A WPTC októberi előrevetítése szerint Magyarországon az ipari paradicsom mennyisége 30 százalékkal 80 ezer tonnára csökkenhet 2022-ben a 2021. évihez képest. Szakértők szerint a friss fogyasztásra szánt paradicsom termelését idén nyáron a forróság, az aszály, a kártevők, továbbá az energia- és az inputanyagárak emelkedése nehezítette – jegyezték meg az AKI összefoglalójában. Hozzáteszik, hogy a KSH adatai szerint a friss vagy hűtött paradicsom külkereskedelmi forgalmának passzívuma 2022 első nyolc hónapjában 2,95 milliárd forint volt az előző év azonos időszaki 3,97 milliárd forint passzívum után. Az import mennyisége 18 százalékkal 14,2 ezer tonnára csökkent, ezen belül a legtöbb paradicsomot beszállító Spanyolországból 21 százalékkal 4,90 ezer tonnára, Olaszországból 44 százalékkal 333,7 tonnára esett a behozatal, ugyanakkor Törökországból 10 százalékkal 1,711 ezer tonnára nőtt az import. A paradicsom kivitele 10 százalékkal 11,05 ezer tonnára emelkedett, döntően Csehország (4,95 ezer tonna) és Szlovákia (2,98 ezer tonna) felé irányult a megfigyelt időszakban.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Európa-szerte alacsony meggytermés várható idén
Szakértők 2025-re jelentős terméskiesést jeleznek Európa és Ázsia meggytermelő országaiban…
Tovább olvasom >Ingyenes vízdíjjal, a víz visszatartásával és az öntözés modernizációjával segítik a gazdákat az aszállyal szemben
Amíg a kormány a vízszolgáltatási díj átvállalásával és az öntözés…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >További cikkeink
Amitől a terméket a kosárba helyezzük – kutatás
A PwC és a Publicis Groupe Hungary legújabb közös kutatása…
Tovább olvasom >Korhatár alá került az energiaital: amit minden boltosnak tudnia kell
Június 11-től életbe lépett az energiaitalok árusítására vonatkozó új szabályozás:…
Tovább olvasom >Tízmilliók egy nyitófüllel – elindult a XIXO történetének legnagyobb nyereményjátéka
Idén nyáron minden eddiginél nagyobb dobásra készül a XIXO: elindult…
Tovább olvasom >