AKI: a 24 mezőgazdasági és élelmiszeripari árucsoport közül 13 exportértéke nőtt 2023-ban
Éves összevetésben 51 millió euróval (csaknem 20 milliárd forinttal) 3519 millió euróra (csaknem 1400 milliárd forintra) nőtt 2023-ban a magyar agrárkülkereskedelem aktívuma – olvasható az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) kedden közzétett összefoglalójában.
A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek kivitelének értéke elérte a 13 386 millió eurót, a behozatal 9866 millió euró volt. Mindkettő 1,3 százalékkal nőtt 2022-höz képest. Az agrárexport aránya a teljes nemzetgazdasági kivitelen belül 0,3 százalékponttal 9 százalékra csökkent.
A 24 mezőgazdasági és élelmiszeripari árucsoport közül 13 exportértéke nőtt 2023-ban az összefoglaló szerint. A legnagyobb mértékben, 160,4 millió euróval a dohánytermékeké, míg az állati takarmányoké 123,6 millió euróval, a cukor és cukorkaáruké 103,5 millió euróval, a húsféléké 99,6 millió euróval. A legnagyobb, 198 millió eurós visszaesés az állati és növényi zsírok, olajok árucsoportban volt, az olajos magvak exportárbevétele 122,6 millió euróval maradt el a 2022-es szinttől.
Az AKI összesítése szerint az agrárexport értékének 76 százaléka, az import értékének 64 százaléka 10-10 árucsoportból származott. Az öt legnagyobb értékű, vagyis a gabonafélék, az állati takarmányok, a húsfélék, az ital, szesz, ecet, valamint az állati és növényi zsírok, olajok részesedése 50 százalék volt. Az öt legnagyobb importértékű árucsoport, vagyis az állati takarmány, a húsfélék, a különböző ehető készítmények, a cukrászati termékek, valamint a tejtermék, tojás méz aránya a teljes agrárimportból 38 százalékot ért el tavaly.
Németország az agrárkiviteli és -behozatali rangsornak is az élén állt 2023-ban, az export értéke 1844 millió euró, az importé 1650 millió euró volt. A legfontosabb célországok közé tartozik még sorrendben Olaszország, Románia és Ausztria, mindegyikbe több mint 1000 millió euró értékű magyar agráráru ment ki. Behozatalban ezt a szintet Németországon kívül csak Lengyelország és Szlovákia érte el agrártermékekből – olvasható az összefoglalóban.
Kapcsolódó cikkeink
Bonitásvizsgálattal jelentős pénzösszegeket takaríthatnak meg a cégek
A bonitásvizsgálat egy speciális pénzügyi elemzési folyamat, aminek keretén belül…
Tovább olvasom >Gazdasági fellendülés lassú ütemben várható – a DUIHK legfrissebb felmérése
A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) 2024 őszi gazdasági…
Tovább olvasom >Új gazdasági „akcióterv”: Reális-e a háztartási hitelállomány további növelése?
A hazai lakhatási válság sajnálatos velejárója, hogy a többség nem…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >