Ajánlások a mezőgazdasági termelők helyzetének javítása érdekében
A mezőgazdasági termelők helyzetének javítása érdekében Brüsszelnek meg kell reformálnia az ellátási láncra vonatkozó szakpolitikai keretrendszert, vissza kell szorítania a tisztességtelen kereskedelmi módszereket és meg kell könnyítenie a hozzáférést a forrásokhoz – hangsúlyozták az Európai Bizottság (EB) által megbízott, mezőgazdasági piacokat vizsgáló munkacsoport hétfőn közzétett ajánlásaiban.
A brüsszeli testület tájékoztatása szerint a Cees Veerman egykori holland mezőgazdasági miniszter vezette munkacsoport hétfőn nyújtotta be a jelentését, amelynek célja a termelők élelmiszerláncon belüli helyzetének javítása.
A szakértők a mintegy 70 oldalas értékelésben egyebek mellett arra jutottak, hogy az ellátási láncszakpolitikai keretrendszerét „tovább lehet és kell is javítani”, hiszen elsősorban a mezőgazdasági termelők viselik az áringadozások és az alacsony értékesítési árak stagnálásának terheit .
Mint írták, közösségi szinten új szabályokat kell bevezetni a tisztességtelen kereskedelmi módszerek visszaszorítása érdekében, továbbá a tagországokban hatékony mechanizmusokat kell életbe léptetni az előírások érvényre juttatása céljából.
Szorgalmazták emellett „a piaci átláthatóság növelését, a mezőgazdasági termelők közötti együttműködés mélyítését, a forrásokhoz való hozzáférés megkönnyítését, valamint a kockázatkezelési eszközök használatának elterjesztését”.
Az Európai Bizottság azt közölte, hogy tekintetbe fogják venni a munkacsoport ajánlásait, illetve mérlegelni fogják a megfelelő szakpolitikai válaszintézkedések meghozatalát.
„Tekintettel az egyes ágazatokban a közelmúltban tapasztalt nehézségekre, arra a megállapításra jutottunk, hogy meg kell erősíteni a termelők élelmiszerláncban betöltött szerepét, hogy tisztességes jövedelemben részesüljenek. Kiemelten fontosnak tartom, hogy pozíciójuk megerősödjön és erőteljesebben hangot tudjanak adni véleményüknek. A munkacsoport jelentése értékes hozzájárulás, amely segít eldönteni, hogyan érjük el ezt a célt” – emelte ki a tíz hónap munkáját összefoglaló dokumentum bemutatásakor Phil Hogan mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős uniós biztos. (MTI, Bajnok Artúr)
Kapcsolódó cikkeink
Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >Egyhangú támogatást kapott a 2027 utáni gazdaközpontú agrárpolitika
Az EU-tagállamok agrárminiszterei tanácsi következtetéseket fogadtak el a 2027 utáni…
Tovább olvasom >Lassú, de folyamatos növekedés jellemzi a napraforgó termelői árát
Az Oil World szakértői a 2023/2024. évihez képest 9 százalékkal…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >