Ajánlások a mezőgazdasági termelők helyzetének javítása érdekében
A mezőgazdasági termelők helyzetének javítása érdekében Brüsszelnek meg kell reformálnia az ellátási láncra vonatkozó szakpolitikai keretrendszert, vissza kell szorítania a tisztességtelen kereskedelmi módszereket és meg kell könnyítenie a hozzáférést a forrásokhoz – hangsúlyozták az Európai Bizottság (EB) által megbízott, mezőgazdasági piacokat vizsgáló munkacsoport hétfőn közzétett ajánlásaiban.
A brüsszeli testület tájékoztatása szerint a Cees Veerman egykori holland mezőgazdasági miniszter vezette munkacsoport hétfőn nyújtotta be a jelentését, amelynek célja a termelők élelmiszerláncon belüli helyzetének javítása.
A szakértők a mintegy 70 oldalas értékelésben egyebek mellett arra jutottak, hogy az ellátási láncszakpolitikai keretrendszerét „tovább lehet és kell is javítani”, hiszen elsősorban a mezőgazdasági termelők viselik az áringadozások és az alacsony értékesítési árak stagnálásának terheit .
Mint írták, közösségi szinten új szabályokat kell bevezetni a tisztességtelen kereskedelmi módszerek visszaszorítása érdekében, továbbá a tagországokban hatékony mechanizmusokat kell életbe léptetni az előírások érvényre juttatása céljából.
Szorgalmazták emellett „a piaci átláthatóság növelését, a mezőgazdasági termelők közötti együttműködés mélyítését, a forrásokhoz való hozzáférés megkönnyítését, valamint a kockázatkezelési eszközök használatának elterjesztését”.
Az Európai Bizottság azt közölte, hogy tekintetbe fogják venni a munkacsoport ajánlásait, illetve mérlegelni fogják a megfelelő szakpolitikai válaszintézkedések meghozatalát.
„Tekintettel az egyes ágazatokban a közelmúltban tapasztalt nehézségekre, arra a megállapításra jutottunk, hogy meg kell erősíteni a termelők élelmiszerláncban betöltött szerepét, hogy tisztességes jövedelemben részesüljenek. Kiemelten fontosnak tartom, hogy pozíciójuk megerősödjön és erőteljesebben hangot tudjanak adni véleményüknek. A munkacsoport jelentése értékes hozzájárulás, amely segít eldönteni, hogyan érjük el ezt a célt” – emelte ki a tíz hónap munkáját összefoglaló dokumentum bemutatásakor Phil Hogan mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős uniós biztos. (MTI, Bajnok Artúr)
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Soil-X-Change találkozó a talajmegújító innovációs partnerségekért
November 13-án az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. (AKI) és a közös…
Tovább olvasom >A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést
A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést, amennyiben…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >