Ajánlások a mezőgazdasági termelők helyzetének javítása érdekében
A mezőgazdasági termelők helyzetének javítása érdekében Brüsszelnek meg kell reformálnia az ellátási láncra vonatkozó szakpolitikai keretrendszert, vissza kell szorítania a tisztességtelen kereskedelmi módszereket és meg kell könnyítenie a hozzáférést a forrásokhoz – hangsúlyozták az Európai Bizottság (EB) által megbízott, mezőgazdasági piacokat vizsgáló munkacsoport hétfőn közzétett ajánlásaiban.
A brüsszeli testület tájékoztatása szerint a Cees Veerman egykori holland mezőgazdasági miniszter vezette munkacsoport hétfőn nyújtotta be a jelentését, amelynek célja a termelők élelmiszerláncon belüli helyzetének javítása.
A szakértők a mintegy 70 oldalas értékelésben egyebek mellett arra jutottak, hogy az ellátási láncszakpolitikai keretrendszerét „tovább lehet és kell is javítani”, hiszen elsősorban a mezőgazdasági termelők viselik az áringadozások és az alacsony értékesítési árak stagnálásának terheit .
Mint írták, közösségi szinten új szabályokat kell bevezetni a tisztességtelen kereskedelmi módszerek visszaszorítása érdekében, továbbá a tagországokban hatékony mechanizmusokat kell életbe léptetni az előírások érvényre juttatása céljából.
Szorgalmazták emellett „a piaci átláthatóság növelését, a mezőgazdasági termelők közötti együttműködés mélyítését, a forrásokhoz való hozzáférés megkönnyítését, valamint a kockázatkezelési eszközök használatának elterjesztését”.
Az Európai Bizottság azt közölte, hogy tekintetbe fogják venni a munkacsoport ajánlásait, illetve mérlegelni fogják a megfelelő szakpolitikai válaszintézkedések meghozatalát.
„Tekintettel az egyes ágazatokban a közelmúltban tapasztalt nehézségekre, arra a megállapításra jutottunk, hogy meg kell erősíteni a termelők élelmiszerláncban betöltött szerepét, hogy tisztességes jövedelemben részesüljenek. Kiemelten fontosnak tartom, hogy pozíciójuk megerősödjön és erőteljesebben hangot tudjanak adni véleményüknek. A munkacsoport jelentése értékes hozzájárulás, amely segít eldönteni, hogyan érjük el ezt a célt” – emelte ki a tíz hónap munkáját összefoglaló dokumentum bemutatásakor Phil Hogan mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős uniós biztos. (MTI, Bajnok Artúr)
Kapcsolódó cikkeink
Kiemelt figyelmet kap az aszályhelyzet
A kormány összehangolt cselekvési tervet készít az aszálykárok megelőzésére. Ennek…
Tovább olvasom >27 százalékkal csökkent a műtrágyaforgalom
2025 márciusában az egy hónappal korábbihoz képest 27 százalékkal kevesebb…
Tovább olvasom >Orbán Viktor: létrehoztuk az Aszályvédelmi Operatív Törzset
A mai napon létrehoztuk az Aszályvédelmi Operatív Törzset – jelentette…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >A vártnál magasabb lett az április infláció
Áprilisban 4,2 százalékos volt az éves infláció, havi szinten pedig…
Tovább olvasom >