AI Night: Egy új korszak – Hogyan formálja át az AI az életünket, a munkánkat és a globális társadalmunkat?

Szerző: Trademagazin Dátum: 2024. 11. 13. 10:20

Az AI fejlődése nemcsak technológiai szempontból hoz forradalmi változásokat, hanem társadalmi és gazdasági hatásai révén is alapjaiban formálja át mindennapi életünket, az emberi döntéshozataltól kezdve, az iparágak hatékonyságán át egészen a közvélemény (át)formálásáig. A Neuron Solutions által rendezett AI Night rendezvény célja az volt, hogy elismert szakértőkkel és a különböző iparágak képviselőivel egy kötetlen beszélgetés keretében tárja fel azokat a kihívásokat és lehetőségeket, amelyekkel az AI használata során a vállalatok, a munkavállalók és a társadalom egésze szembesül.

Az eseményen vezető szakértők osztották meg nézeteiket a mesterséges intelligencia társadalmi elfogadottságáról, gazdasági hatásairól, a mesterséges intelligencia által nyújtott lehetőségekről. A Dr. George Tilesch (alapító, PHI Institute for Augmented Intelligence; vezető MI szakértő, EY AI Confidence), Szabados Levente (vezető tanácsadó, Neuron Solutions; docens, Frankfurt School of Finance and Management), valamint Kovács Gyula (társalapító, ügyvezető, Neuron Solutions Kft.)  részvételével zajló kerekasztal-beszélgetés során a globális fejlődési különbségekre is kitértek a szakemberek: míg egyes régiókban, például Ázsiában, a felemelkedés eszközét látják az mesterséges intelligenciában, addig Európában inkább a szabályozási kihívások kerülnek előtérbe.

Dr. George Tilesch, AI tanácsadó szerint:

„Míg az AGI (mesterséges általános intelligencia) hosszú ideje a technológiai fejlődés szent gráljaként lebeg a szemünk előtt, valójában a gyakorlati alkalmazások gyorsabb és szélesebb körű elterjedése állít igazi kihívás elé minket. Az AI világszerte terjed, de az általa jelentett lehetőségek és kockázatok mértéke földrajzi és társadalmi különbségeken múlik. Az információs tér robbanásszerű növekedésével és az open-source rendszerek elterjedésével új szintre lépünk, ahol a dezinformáció és a kontroll kérdései új kihívásokat hoznak.”

A PHI Institute for Augmented Intelligence alapítója a beszélgetés során rávilágított arra is, hogy bár a fejlesztések célja kezdetben az általános AI elérése volt, mára egyre inkább világossá válik, hogy a hatékony együttműködő rendszerekben rejlik az igazi érték. Napjainkban ugyan még nem beszélhetünk általános mesterséges intelligenciáról, de általános felhasználású AI-ról már igen, amelynek fejlődése eltér minden eddigi technológiai forradalomtól: most óriási mennyiségű megoldás keresi a problémákat, és nem fordítva történik, vagyis nem csak egyedi problémákra keresünk egyedi megoldást, hanem megoldások széles eszköztára áll rendelkezésre ma még akár fel sem tárt problémák kezelésére.

Szabados Levente szerint a mesterséges intelligencia jelenlegi helyzete és az emberi képességek közötti kapcsolódási pontok alapvetően meghatározzák, hogy mennyire tudunk profitálni a technológiából. Véleménye szerint a mesterséges intelligencia azon képessége, hogy egyes feladatokat végtelen mennyiségben és monoton módon tud végrehajtani, lehetőséget ad a hagyományos gazdasági modellek újragondolására.

„Az AI adaptációjának egy új, hasonló paradigmaváltáshoz kell vezetnie, mint amit az elektromosság elterjedése okozott. A gazdasági és üzleti modellek átalakítása elkerülhetetlen, hiszen az AI-képes megoldások integrálása új szintre emelheti a termelékenységet és bővíti az innováció lehetőségeinek körét. Ezt a fajta innovációt azonban sokszor még az a középszerűség és rövidlátás hátráltatja, ami nem engedi, hogy a technológia teljes potenciálját kiaknázzuk.”

– hangsúlyozta a szakember.

Kovács Gyula, a Neuron Solutions ügyvezetője szerint az AI jövője és hasznosulása azon múlik, hogy a különböző szereplők – legyenek azok vállalatok, kormányzatok vagy magánszemélyek – milyen mértékben képesek együttműködni és egyúttal alkalmazkodni a technológia követelményeihez. Úgy látja, hogy Európában a szabályozási környezet egyszerre nyújt lehetőséget és okoz lemaradást a versenyben, hiszen az AI Act keretrendszere -nyilvánvaló értéke mellett-, jelentős korlátokat is jelenthet az innováció terén. Véleménye szerint a következő évek kulcskérdése az lesz, hogy „képesek leszünk-e az AI által teremtett értékeket úgy beépíteni a társadalomba, hogy az hasznosuljon és ne csak elérhető, hanem érthető és elfogadott is legyen mindenki számára.”

Az AI Night rendezvény világosan megmutatta, hogy a mesterséges intelligencia jövőjét alakító döntések ma születnek meg, a mesterséges intelligencia szerepe pedig alapvetően az emberek döntésein és a társadalmi elvárásokon múlik. A technológia fejlesztésének következő fázisában kulcsfontosságú lesz a felelős és átgondolt hozzáállás, valamint az emberi értékek figyelembevétele, hogy a mesterséges intelligencia valóban a közös jólétet szolgálja. Az AI Night és hasonló kezdeményezések pedig épp az ilyen, felelős hozzáállás kialakításában segítenek azzal, hogy platformot nyújtanak az mesterséges intelligenciával kapcsolatos közös gondolkodásra, nyitott társadalmi párbeszédre.

Kapcsolódó cikkeink