Agrometeorológia: a hétvégén még nyárias idő, majd lehűlés és csapadék várható
Az április eleji, többször nyáriasan meleg és száraz idő után a jövő héten jelentős lehűlés és több-kevesebb csapadék is várható, amire főleg az Alföldön hatalmas szükség lenne, mert itt a talaj felső 20 centiméteres rétege kritikusan száraz – írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.

(Fotó: Pixabay)
Az elemzés szerint a hőmérséklet csúcsértéke a múlt hét második felében emelkedett, és 25 fok körüli, majd afölötti csúcsértékek voltak jellemzők, de szerdán a Dunántúlra hűvösebb légtömeg érkezett. Az 5 centiméteren mért talajhőmérséklet napi átlaga több mint két hete meghaladja a kukorica vetéséhez szükséges 10 fokos küszöbértéket, jelenleg 15 fok körül, sokfelé kissé afölött alakul. A múlt héten csütörtökön és pénteken az északi területeken volt kisebb eső, zápor, azóta azonban országszerte száraz az idő. A 90 napos csapadékmennyiség csaknem az egész országban hiányt mutat a sokéves átlaghoz képest, az Alföldön ez a 30-60 millimétert is eléri.
Az őszi vetések jó állapotban vannak, két-három héttel előrébb járnak a fejlődésben a szokásosnál
A kalászosok intenzíven növekednek, az őszi káposztarepce pedig virágzik. Az őszi vetések országszerte, a mélyebb talajrétegekben még az Alföldön is bőségesen találnak nedvességet, ugyanakkor a tavaszi vetésekhez az Alföldön igen nagy szükség lenne csapadékra, a magágy előkészítéshez és a csírázáshoz jelenleg túl száraz a talaj. Sokféle gyümölcsfa már elvirágzott, több jelenleg virágzik, ezekre a száraz, meleg idő kedvező – jegyezték meg.
Az előrejelzés szerint vasárnapig marad a nyarat idéző száraz, meleg idő
Hétfőn északon már várható eső, zápor, zivatar, és erős lehűlés kezdődik, keddtől pedig borongós, szeles, többször csapadékos idő várható. A jövő hét közepéig a csapadék mennyisége összesen nagy területen meghaladhatja a 10, helyenként a 20 millimétert, ugyanakkor maradhatnak olyan országrészek is, amelyek kimaradnak a nagyobb esőből. A hőmérséklet szerdára 10-15 fokra esik vissza. A sok felhő és szél miatt a jövő hét közepéig még nem várható erős éjszakai lehűlés, de a jövő hét második felében már lehetnek derült, fagyveszélyes éjszakák.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Agrometeorológia: további csapadék érkezik, majd újabb lehűlés jön
Szombat reggelig még sokfelé kiadós eső várható, majd ismét északira…
Tovább olvasom >Agrometeorológia: a hűvös idő lassítja a növények fejlődését
A hűvös időjárás nem kedvez a mezőgazdaságnak, és bár a…
Tovább olvasom >Agrometeorológia: nagy szükség lenne a májusi esőre
Az Alföldön és a Kisalföldön nagy területen száraz a talaj,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Itthon csak importban fogy a bio – kitörési pont lehet a közétkeztetés
Bár a bioélelmiszerek hazai kiskereskedelmi forgalma dinamikusan nő, még mindig…
Tovább olvasom >Új lendületet kapna az egységes piac: uniós stratégia a kereskedelmi akadályok lebontására
Az Európai Bizottság új stratégiával frissítené fel az egységes piacot:…
Tovább olvasom >Nem a patikákon múlik – önkéntes árkorlátot kérne a kormány a gyógyszerpiaci szereplőktől
A kormány a nem támogatott gyógyszerek árának letörését tűzte ki…
Tovább olvasom >