Agrárminiszter: Meg kell védenünk a mezőgazdasági piacainkat
Brüsszel felelőtlen döntést hozott, amikor korlátlanul és vámmentesen beengedte az ukrán mezőgazdasági termékeket az unióba, ezért júniusban jól kell döntenünk, hogy gyökeres változást tudjunk elérni és meg tudjuk védeni a piacainkat – jelentette ki Nagy István agrárminiszter, Vásárosnaményban, hétfőn.
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2024/03/Kepernyokep_19-3-2024_172549_kormany.hu_-300x200.jpeg)
(Fotó: AM/Vermes Tibor)
A tárcavezető az agrár-országjárás részeként megtartott rendezvényen arról beszélt, hogy szakmai döntések helyett szélsőséges zöld ideológiát szabadított rá Brüsszel az európai mezőgazdaságra, ezzel pedig veszélybe sodorta a biztonságos élelmiszer-ellátást. Az irreális előírások és bürokrácia növekedése jelentős kihívások elé állítja a termelőket. Brüsszel elárulta a gazdákat, az agrárium szereplői ugyanis minden előírásnak megfelelően termelnek, miközben az EU nem védi meg a piacaikat és a versenyképességüket. Júniusban ezért jól kell döntenünk, hogy gyökeres változást tudjunk elérni az unióban – tette hozzá. A miniszter kifejtette, hazánk kiáll azon alapvetés mellett, hogy az EU területén csak olyan élelmiszert lehessen forgalmazni, amire ugyanazok a szabályok vonatkoznak, függetlenül attól, hogy az unión belül vagy kívül állították elő. Kifejtette, az agrárium előtt álló kihívásokhoz alkalmazkodni és változni kell annak érdekében, hogy eredményesen tudjunk gazdálkodni. A tömegtermelés helyett a minőség irányába kell jobban ellépni. A versenyképesség megerősítése érdekében az agrártárca tovább szeretné erősíteni a termelői együttműködéseket is – húzta alá. Nagy István elmondta, 2027-ig 2900 milliárd forintnyi vidékfejlesztési forrást használhatnak fel az ágazat szereplői a magyar vidék, az agrárium és az élelmiszer-előállítás javára, amelynek 600 milliárd forintos uniós forrását a kormány további 2300 milliárddal egészíti ki.
AM
Kapcsolódó cikkeink
Rosszabb a magyar cégek termelékenysége, mint bárhol az unióban
A GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése szerint 2010 és 2023…
Tovább olvasom >Február 4-től lehet pályázni öntözési beruházások megvalósítására
Kiemelt területként kezeli az öntözéses gazdálkodás fejlesztését az Agrárminisztérium, amely…
Tovább olvasom >Tovább nő a vágómarha termelői ára
Az AKI vágási statisztikai adatai szerint 2024-ben a szarvasmarha vágása…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >