Agrárkamara: az uniós polgárok kedvezőbben ítélik meg a közös agrárpolitikát
Az európai polgárok és a magyar lakosság is az elmúlt évekhez képest kedvezőbben vélekednek a gazdálkodókról és a Közös Agrárpolitikáról (KAP) az Európai Bizottság legfrissebb jelentése szerint. Ez fontos visszajelzés abban a periódusban, amikor a következő időszaki KAP jogszabályok tárgyalásakor szükség van az agrár-élelmiszeripar megerősített pozíciójára, és annak társadalmi elfogadottságára – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) az MTI-nek küldött közleményében.
Az Európai Bizottság Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatósága tavaly augusztus-szeptemberben végeztette el az EU 27 tagállamában 27 ezer válaszadó bevonásával az „Európaiak, a mezőgazdaság és a KAP” című felmérését.
A kutatás alapján a megkérdezettek 94 százaléka gondolta úgy, hogy az agrárium és a vidéki térségek fontos szerepet töltenek be az EU jövője szempontjából, ezen belül 56 százalék pedig nagyon fontosnak ítélte meg ezeket. Magyarország esetében a megkérdezettek 95 százaléka vélekedett ugyanígy, ebből 43 százalék tartotta kiemelt fontosságúnak az agráriumot és a vidéki térségeket.
A gazdálkodók társadalmi felelősségvállalásával kapcsolatban az európai válaszadók többsége elsősorban a biztonságos, egészséges és jó minőségű élelmiszerekkel való ellátást jelölte meg, ezt követte az állattartás során az állatok jólétének biztosítása, harmadikként pedig a környezetvédelemben és a klímaváltozás elleni küzdelemben betöltött szerep jelent meg. A magyar megkérdezettek elsősorban ugyancsak az élelmezésbiztonságot emelték ki, másodsorban viszont a népesség ellátását biztosító élelmiszer minőségét és sokszínűségét, harmadikként pedig a vidéki élet ösztönzését és a vidéki életszínvonal emelését választották – közölte a NAK.
A megkérdezettek 73 százaléka már hallott az EU által a mezőgazdasági termelőknek nyújtott támogatásról. Ez az arány a 2020-ban végzett vizsgálat során 6 százalékponttal magasabb értéket ért el a 2017-eshez képest, azaz egyre több uniós polgár szerez tudomást a KAP-ról. A magyar válaszaók 72 százaléka hallott már a KAP-ról, ez 11 százalékponttal nagyobb, mint három évvel ezelőtt volt.
A közlemény szerint jelentősen javult a megítélése annak is, hogy a KAP mennyiben tölti be a neki szánt szerepet. A stabil élelmiszerkínálat biztosítása esetében a megkérdezettek 80 százaléka – Magyarország esetében 90 százaléka – értett egyet az állítással. A biztonságos, egészséges és jó minőségű élelmiszerekkel való ellátást 72 százalék jelölte meg igazként, míg a magyar válaszadók 83 százaléka állította ugyanezt. A válaszadók többsége szerint a Közös Agrárpolitika beváltja a hozzá fűzött reményeket. E témakörben a magyar állampolgárok megítélése általában véve nagyobb mértékben javult, mint az uniós polgároké.
Azzal, hogy a KAP nem csak a gazdálkodók számára jelent hasznot, a felmérésben résztvevők 76 százaléka értett egyet, és mindössze 19 százalékuk fejezte ki egyet nem értését. A magyar megkérdezettek 86 százaléka értett egyet ezzel, és csupán 13 százaléka válaszolt nemmel. A gazdálkodók jövedelemtámogatása az uniós állampolgárok 47 százaléka szerint elegendő, Magyarországon a megkérdezettek 64 százaléka vélekedett így -, ugyanakkor 39 százalék túl alacsonynak vélte a jelenlegi támogatási szintet; ráadásul ez utóbbi véleményt alkotók tábora 13 százalékponttal nőtt az elmúlt három évben.
A válaszadók többsége (56 százalék) a termelőknek járó támogatás növekedését szeretné látni a jövőben, három évvel ezelőtt a megkérdezettek mindössze 44 százaléka nyilatkozott így. Hasonló mértékű pozitív elmozdulást (+12 százalékpont) mértek a korábbi értékhez képest a magyar válaszadók körében is, mert 44 százalék állt ki az agrártámogatások növelése mellett – idézi az Agrárkamara az uniós kutatást. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >Magyar sertéshúsból készült ételek kerüljenek az ünnepi asztalra!
Nem csak a halas ételek kerülnek középpontba az ünnepi időszakban,…
Tovább olvasom >Egyhangú támogatást kapott a 2027 utáni gazdaközpontú agrárpolitika
Az EU-tagállamok agrárminiszterei tanácsi következtetéseket fogadtak el a 2027 utáni…
Tovább olvasom >További cikkeink
ESG – a fenntarthatósági szabványokról jogi szemmel
2023 decembere óta számos jogszabály látott napvilágot az ESG-részletszabályokról, amelyben…
Tovább olvasom >Felkészülten keresik a legjobb akciókat a vásárlók – EY karácsonyi felmérés
A vásárlók többsége kifejezetten keresi és várja az ünnepi leárazásokat…
Tovább olvasom >Áttörést ért el a DairyX a tejmentes kazein előállításával
Jelentős előrelépést tett az izraeli DairyX Foods start-up a tejmentes…
Tovább olvasom >