Aggódnak a magyar borászok
A 2023-as év extrém hőhulláma komoly kihívások elé állította a magyar borászokat, ami miatt az ország bizonyos területein a szüretet már augusztus elején meg kellett kezdeni. A klímaváltozás hatásai egyre inkább érezhetők a hazai borvidékeken, különösen veszélyeztetve a fehérborok előállítását.

A szőlőt több hőség éri az érési időszakban
A Balatonlellén tevékenykedő Kerek László, aki már 35 éve foglalkozik szőlőtermesztéssel, arról számolt be, hogy soha nem tapasztalt ilyen korai szüretet. Az idei évben a szüretet legalább egy hónappal előbb kezdték meg, aminek oka az éghajlatváltozás. Az Országos Meteorológiai Szolgálat jelentése szerint 1901 óta az idei július volt a legmelegebb hónap Magyarországon – írja a Pénzcentrum friss cikkében.
Szabó Péter, az Eötvös Loránd Tudományegyetem éghajlatkutatója szerint a bortermelő régiókban 25%-kal nőtt a termesztési foknapok száma, ami azt jelzi, hogy a szőlőt több hőség éri az érési időszakban. Ez a tendencia hosszú távon megnehezítheti a fehérborok előállítását Magyarországon, mivel az éghajlat egyre kevésbé lesz ideális a jelenleg termesztett fajták számára.
A magyar bortermelőknek alkalmazkodniuk kell a változó körülményekhez, és át kell állniuk olyan szőlőfajták termesztésére, amelyek jobban bírják a melegebb éghajlatot. Szabó Péter javaslata szerint a borászoknak új stratégiákat kell kidolgozniuk a meleg okozta hatások minimalizálására.
Bár sok borász optimista a jövőt illetően, a Tokaji borvidék termelői aggodalmukat fejezték ki. A Varga Pincészet tulajdonosa, Varga Péter úgy véli, hogy a változás nem feltétlenül negatív, hiszen a mediterrán régióhoz hasonló klíma új lehetőségeket nyithat meg a borászat számára. A pincészet már most olyan stratégiákat alkalmaz, mint például a szőlő közvetlen napsugárzásnak való kitettségének minimalizálása, és az új ültetvények keleti fekvésű dűlőkre helyezése.
Tokaj azonban különösen érzékeny a klímaváltozásra. A Basilicus Borászat képviselője, Kanczler András rámutatott, hogy a korai érés csökkentheti az őszi időjárás jelentette kockázatot. Azonban a tokaji aszúborok előállításához szükség van a hűvös és párás októberi reggelekre, ami miatt a változó éghajlat komoly kihívást jelent a borvidék számára.
A klímaváltozás hatásai egyre inkább érezhetők a magyar borászatban, amely alkalmazkodást és új stratégiákat igényel a borászoktól. Míg sokan optimistán tekintenek a változásokra, Tokaj különösen veszélyeztetett helyzetben van. A borászoknak most kell megtalálniuk azokat az innovatív megoldásokat, amelyekkel megőrizhetik a hagyományos borok minőségét és mennyiségét az új klimatikus körülmények között.
Kapcsolódó cikkeink
Történelmi döntés: az Európai Bizottság jóváhagyta az első fenntarthatósági áregyezséget a borágazatban
Az Európai Bizottság első alkalommal foglalt hivatalosan állást egy fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Terjed a szőlő aranyszínű sárgaság: már a Somlói borvidéket is elérte a súlyos betegség
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) friss laboratóriumi vizsgálatai alapján immár…
Tovább olvasom >A borok suttogója vagy tudós? Avagy mit tud egy Master of Wine?
A Master of Wine (MW) hivatást ezernyi mítosz lengi körül…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy áremelési hullám várható a kereskedelemben
2025 első felében általánosan csökkenő áremelési szándékokat tapasztalt a GKI…
Tovább olvasom >A gyerekek jövője most a tét – 198 Tesco-üzletben lehet szavazni
Országszerte 198 Tesco üzletben szavazhatnak a vásárlók elsősorban gyerekeket és…
Tovább olvasom >Az infláció az eurózónában 2 százalékra, az EU-ban 2,3 százalékra gyorsult éves szinten
Gyorsult az infláció növekedése az euróövezetben és az Európai Unióban…
Tovább olvasom >