Afrikai sertéspestis: hetvenre emelkedett a fertőzött vaddisznók száma Belgiumban
Hetvenre emelkedett az afrikai sertéspestissel fertőzött vaddisznók száma Belgiumban – jelentette be René Collin, Vallónia, Belgium francia nyelvű, déli régiójának agrárminisztere.
A La Libre Belgique tájékoztatása szerint a szeptember közepén hozott intézkedés óta, amikor 63 ezer hektárra kiterjedően fakitermelésre és erdőjárásra vonatkozó tilalmat vezettek be a fertőzés által érintett vallon régióban, 126 vaddisznót gyűjtöttek össze Vallóniában, ebből 99-et az említett biztonsági körzetben.
René Collin elmondta, az elvégzett vizsgálatok adatai szerint a 99 egyedből hetvennél azonosították a fertőzést, ami azt jelenti, hogy korai lenne a betegség terjedésének megakadályozására kijelölt zóna területének vagy lezárási időtartamának csökkentése. Az azon kívül elfogott vaddisznók mindegyike negatív mintát mutatott – tette hozzá.
Belgium szeptember közepén zárt területet jelölt ki a fertőzéssel érintett, Franciaországgal és Luxemburggal határos dél-keleti régióban. Célja, hogy a vaddisznók ne vándoroljanak át más területekre, vagy a szomszédos országokba. Az intézkedés a tervek szerint október közepéig marad érvényben.
A döntésre azért került sor, mert szeptember első felében kilenc afrikai sertéspestises vaddisznót találtak Belgium dél-keleti régiójában, és a fertőzés miatt Dél-Korea, Kína, Fehéroroszország, a Dél-Afrikai Köztársaság, Tajvan, Mexikó, a Fülöp-szigetek, Japán és Szingapúr embargót vezetett be a sertéshúsra, Ukrajna és Szerbia pedig a sertéshús mellett más hústermékekre is.
A járvány megelőzése és az ország húsexportjának védelme érdekében Denis Ducarme belga agárminiszter javaslata alapján mintegy négyezer disznót, azaz egészségi állapotuktól függetlenül minden sertést levágnának a mintegy 630 négyzetkilométeres területen, ahol a betegséget hordozó vaddisznókat találták.
A vallon parlament szeptember végén 9 millió eurót (mintegy 2,9 milliárd forint) különített el a fertőzés felszámolásának költségeire, valamint a gazdák megsegítésére – közölte a napilap.
Belgiumban mintegy 6 millió sertés tartanak, és ezzel az uniós országok között a nyolcadik helyen áll. A legtöbb sertést, a teljes belga állomány 93 százalékát Flandriában, az ország északi, flamand nyelvű tartományában tartják, vágóhídjain több mint egymillió tonna sertéshúst dolgoznak fel évente. A hús mintegy kétharmadát szállítják külföldre. Az embargót bevezető országok közül Kína és Dél-Korea a belga sertéshúsexport mintegy 45 százalékát vásárolta.
A belga sertéshúsnak az unió piacain mintegy 5 százalékos a részesedése. A teljes belga sertéshúsexport értéke tavaly elérte az 1,27 milliárd eurót. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Új koncepció-üzletet nyitott az ALDI Belgiumban
Új üzletet nyitott az ALDI a Brüsszel közeli Braine-l’Alleud városában,…
Tovább olvasom >Lánchíd Klub októberi exkluzív: Magas vásárlóerő mellett is vannak kihívások: a belga piac, közelről
Szautner Péter, a FrieslandCampina nemzetközi vezérigazgatója a Lánchíd Klub októberi találkozóján a…
Tovább olvasom >Két vármegyében a madárinfluenza terjedése miatt bővítik a védő- és megfigyelési körzeteket
A Bács-Kiskun vármegyében robbanásszerűen terjedő magas patogenitású madárinfluenza járvány indokolta,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >