Áfa időzavarban
Az időszakos elszámolású ügyletek áfateljesítési időpontjának meghatározási módja
a július 1-jével hatályba lépő áfatörvény-változások határozzák meg egyelőre könyvviteli, könyvvizsgálati és adótanácsadási szolgáltatások tekintetében, de 2016. január 1-jétől mindenkire az új szabályozás lesz érvényes.
2015. június 30. után alkalmazandó a könyvviteli, könyvvizsgálati, adótanácsadási szolgáltatásoknál, 2016. január 1-jétől minden adózóra vonatkozóan az elszámolási időszakhoz kötött teljesítések, valamint a részkifizetéses, folyamatos jellegű teljesítések esetében már nem az Áfatörvény 58. § (1) bekezdésében meghatározott fizetési határidőhöz, hanem a főszabály szerint az elszámolással vagy fizetéssel érintett időszak utolsó napjához igazodik. Teljesítés időpontja a fő szabály szerint az ellenérték megtérítésének időpontja, azaz fizetési határideje. Kivétel ez alól, ha az ellenérték esedékessége az elszámolási időszak utolsó napját megelőzi, akkor a számlakibocsátás időpontja a teljesítés időpontja. Ám ha az ellenérték esedékessége az elszámolási időszak utolsó napját követi, akkor a fizetési határidő, de legkésőbb az elszámolási időszakot követő 30. nap a teljesítés időpontja.
Könnyen értelmezhető
Tehát ha az elszámolási időszak utolsó napját megelőzi a számlakibocsátás és az esedékesség, akkor a teljesítés a számlakibocsátás időpontja. Az elszámolási időszak utolsó napja a teljesítés időpontja, amennyiben az esedékesség megelőzi, vagy egy napra esik az elszámolási időszakkal. Ám ha az esedékesség az elszámolási időszak utolsó napját követi, de nem 30 napot meghaladóan, akkor mindegy, hogy mikor került kibocsátásra a számla, az esedékesség megegyezik a teljesítés időpontjával. Amennyiben az elszámolási időszak utolsó napjától számított 30 napon túlra esik az esedékesség, akkor számlakibocsátás időpontjától fügétlenül a teljesítés időpontja az elszámolási időszak vége.
Marad a régiben
A folyamatos jellegű teljesítések esetében a két lépcsőben bevezetendő változások mellett számos régi, ám annál fontosabb szabály érintetlenül maradt, de ezekről sem szabad megfeledkezni. Az elszámolási időszak továbbra sem lehet hosszabb 12 hónapnál, ám ha meghaladja az egy évet, akkor teljesítés időpontja a tizenkettedik hónap utolsó napjára kell, hogy essen. Ezalól kivétel, ha a szolgáltatást igénybe vevő külföldi székhelye vagy telephelye miatt válik adóalannyá. Ez esetben a teljesítés időpontjának a naptári év utolsó napját kell megadni. A folyamatos teljesítés szabályait akkor kell alkalmazni, ha a felek egy meghatározott naptári időszakra összevontan számolnak el, és nincs az időszakra vonatkozóan a teljesítésekről külön teljesítési igazolás. Az unión belüli adómentes értékesítések esetében az elszámolási időszak legfeljebb egy naptári hónap. A számlát az elszámolási időszak utolsó napját követő 15 napon belül ki kell állítani.
További kockázatok és mellékhatások tekintetében kérdezze könyvelőjét vagy adótanácsadóját.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >