A zsíros termékeket adóztatják Dániában
Dániában szombattól többe kerül minden olyan élelmiszer, amely egészségre káros zsírsavakat tartalmaz. Az új adó bevezetését megelőzően pánikszerű vásárlásba kezdtek a dánok.
A világon először vezettek be olyan adót Dániában, amelyet a zsíros élelmiszerek után kell a fogyasztóknak megfizetni. A dán parlament az egészségügyi bizottság javaslatára döntött az új adónem bevezetése mellett, ami átlagosan 10 százalékos drágulást jelent, és éves szinten 1,5 milliárdot hoz az állami „konyhára”. Legyen szó vajról, tejről, húsról, pizzáról, vagy valamely készételről, szombattól többet kell fizetni. A telített zsírsavak kilógrammját 16 koronás adó terheli, vagyis egy doboz vajat átlagosan 2,6, egy kiló sertés darált húst pedig 1,3 koronával drágábban lehet megvenni.
Az új adónem bevezetésétől az egészségtelen élelmiszerek fogyasztásának csökkenését várja a kabinet, az élelmiszeripar és a fogyasztók azonban nem örülnek. Sokan pánikszerű vásárlásba kezdtek az elmúlt napokban, hogy minél nagyobb készleteket halmozhassanak fel az érintett termékekből.
A tejtermékek gyártásával foglalkozó Arla egyik vezetője, Sören Jörgensen így fogalmazott: „Több tonnányi vajjal és margarinnal kellett feltölteni a készleteinket, hogy kielégíthessük az ügyfelek igényeit.” Hasonlóan vélekedett az egyik koppenhágai üzlet vezetője, Christian Jensen, aki egyenesen kaotikusnak nevezte az elmúlt hetet,. „Sok volt az üres polc. Az emberek megtöltötték a mélyhűtőiket.” Mégsem gondolom, hogy a fogyasztók magatartása ettől megváltozna – tette hozzá Jensen. „Ha az emberek meg akarnak venni egy süteményt, akkor meg is veszik” – írja a portfolio.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Egyre korábban indul a karácsonyi szezon: az ár-érték arány a kulcs
Az idei évben a magyarok 40 százaléka hozta előre a…
Tovább olvasom >Prémium legyen, de fenntartható is – a legifjabb generáció elvárásai
A kiskereskedelmi szereplők kénytelenek lesznek egyre nagyobb figyelmet fordítani fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Fél év alatt 100 millió forint felajánlást tettek karitatív célokra a fogyasztók a kötelező visszaváltási rendszer révén
A hat hónapja kezdődött és a mindennapok szerves részévé vált…
Tovább olvasom >