A világ népessége 2057-re elérheti a 10 milliárd embert
Az évszázad derekáig nő bolygónk lakossága, majd csökkenésnek indul.
7 milliárd 874 milliónyian vagyunk a Földön. Legalábbis a Worldometer számlálója szerint, https://www.worldometers.info/
Míg 1960-ban még csak 3 milliárdan éltek a bolygónkon, addig ma ez a szám több mint a két és félszerese. A Föld Napja Alapítvány számításai alapján legalább tízezer nemzedék kellett ahhoz, hogy a népességszám elérje az 1 milliárdot. Míg a 2 milliárdig már 130 év telt el, addig a 6-ról a 7 milliárdra mindössze tizenkét esztendő. A II. világháborút követően alig egy nemzedék élete során növekedett a Föld lakossága 2 milliárdról 7 milliárdra. A robbanásszerű népességnövekedés magyarázata egyértelműen az életszínvonal javulásának, a jobb egészségügyi ellátásnak, a könnyebb élelemhez jutásnak, valamint a technikai fejlődésnek köszönhető. Az életszínvonal további emelkedésének következményeként a világ népessége az előrejelzések szerint az elkövetkező években folyamatosan tovább nő. A 9 milliárdot 2040-re érhetjük el.
A Finbold adataiból az olvasható ki, https://finbold.com/world-
A BL Online értékelése szerint is a további növekedés fő okai között elsősorban a két ázsiai ország, Kína és India életszínvonalának és egészségügyi intézményrendszerének fokozódó javulása áll majd, valamint ezzel összefüggésben a várható élettartam emelkedése.
A társadalom tovább öregedhet, ezzel párhuzamosan pedig a halálozási arány is csökken. Ez a folyamat a nyugat-európai társadalmakban már régebb óta megfigyelhető.
Ugyanakkor a fejlődő országokban tapasztalható magas születési arány és a népesség gyors növekedése tovább csökkenti a gazdasági fejlődés lehetőségét, mivel a megfelelő táplálék megszerzése tőkét von el, és mérsékli a beruházási lehetőségeket, melyek a gazdasági fejlődés és így közvetve a megfelelő ellátás gátja lehet. A helyzet bonyolultságát jelzi, hogy a technológiai fejlődés növeli a jövedelmet, javítja a mezőgazdaság színvonalát, ám a globális felmelegedés hatalmas károkat tud okozni az élelem előteremtésében. Az elsivatagosodás veszélye és a terméketlenné váló területek térnyerése újabb veszélyeket hordoz. A globális felmelegedés emellett különösen a lakosság idősebb rétegének egészségére lehet egyre veszélyesebb, mert az idős emberek fizikailag kiszolgáltatottabbak a rendkívüli hőnek. A magasabb hőmérséklet miatt a levegő szennyezettsége is fokozódik.
Kapcsolódó cikkeink
Fenntarthatóság: véghajrá vagy újrakezdés?
Green washing, zöld hitel, az üvegházhatás és az élelmezés összefüggései,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Manpower: javuló gazdasági kilátásokat mutatnak a munkaerőpiaci visszajelzések
Javuló gazdasági kilátásokat mutatnak a munkaerőpiaci visszajelzések, a belföldi munkáltatók…
Tovább olvasom >