A vegyiparnak is köze lehet az élelmiszerárak alakulásához
Az Egyensúly Intézet elemzése szerint a vegyipar elsőre nem tűnik kiemelkedően fontos ágazatnak Magyarországon, hiszen a bruttó hozzáadott érték alig 1,5 százalékát állította elő tavaly. Azonban a mezőgazdaság és az élelmiszeripar hatodik legnagyobb beszállítója, leginkább a növénytermesztéshez használt műtrágyák és vegyszerek miatt. Ha termelői árnövekedés tapasztalható a vegyi iparágban, az hamar átgyűrűzik a mezőgazdaságra és idővel visszaköszönhet az élelmiszerárakban is.
A vegyipar a földgázáraknak legjobban kitett iparág, hiszen számos terméke földgázalapú, például a mezőgazdaságban széles körben használt ammónia és az abból készülő pétisó. A gáz magas árszintje miatt kevésbé érte meg termelni az iparági cégeknek az utóbbi időben. A KSH adatai szerint például idén augusztusban az egy évvel korábbi termelési volumenük csupán 10 százalékát érték el, miközben jelentősen emelkedett a termékeik ára – mutat rá a Haszon.hu.
Azonban hozzáteszik, hogy az ágazat alig csökkentette a foglalkoztatotti állományát. Továbbá valószínű, hogy az időszakos termelés ellenére jó évet fognak zárni, ami arra utal, hogy a felvevőpiac árelfogadó – írja az elemzésre hivatkozva a Portfolio.
Úgy véli az Egyensúly Intézet, hogy a jelenlegi gyártáshoz felhasznált gázt a nyári magas árakon szerezhették be az ágazati szereplők, ami előrevetít egy nagyobb műtrágya-áremelést a következő hetekben, hónapokban. Az árszint emelkedésének valószínűségét tovább növeli, hogy szűkül az importkínálat, hiszen a tavalyi szintek alatt vannak a készletek, bár ez logisztikai okokra is visszavezethető.
Szabó Levente a KITE Zrt. mezőgazdasági integrátorcég vezérigazgatója elmondta, hogy régóta gondok vannak a nemzetközi ellátási láncokkal. Hozzátette, hogy nagyjából egy éve drágul a műtrágya. Tavaly szeptemberben 100 dollár fölé mentek a jegyzések (ez leginkább a nitrogéntermékeket érintette), azonban azóta nagy emelés nem volt, de most egy nagyon magas szinten vannak az árak.
Amit fontos látni, hogy a műtrágya ára annyira nem befolyásolja a vevői igényeket, inkább arra van hatással, hogy melyek azok az aszály sújtotta régiók, ahol a gazdasági adottságok kevésbé jók ebben az évben. Így aztán egyik-másik gazda el fogja hagyni az alaptrágyákat, de a fejtrágyákban való gondolkodás továbbra sem állt meg
– nyilatkozta a szakember az Agrárszektornak.
Kapcsolódó cikkeink
Folytatódhat jövőre a hitelezés fellendülése?
Akár még a 2021-es rekordévet is túlszárnyalhatja idén a lakossági…
Tovább olvasom >3,7%-kal emelkedtek az árak novemberben
Az októberi 3,2%-os év/év alapú áremelkedést követően novemberben 3,7%-kal nőttek átlagosan…
Tovább olvasom >KSH: novemberben a fogyasztói árak 3,7 százalékkal haladták meg az előző év azonos havi értékeket
Novemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >Adni Öröm! – nehéz sorsú embereknek gyűjtenek tartós élelmiszereket a SPAR-üzletekben
Elindult mától a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR Magyarország…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >